Ruský súd nariadil väzbu pre novinárku Ovsiannikovovú, ktorá ušla z krajiny

Ruský súd nariadil väzbu pre novinárku Ovsiannikovovú, ktorá ušla z krajiny
Zdroj: Profimedia.sk

Ruský súd nariadil vo štvrtok zatknutie bývalej novinárky ruskej štátnej televízie Mariny Ovsiannikovovej, ktorá pred vyše polrokom protestovala v živom vysielaní proti vojne na Ukrajine. Informovala o tom agentúra Reuters odvolávajúca sa na správy ruskej tlačovej agentúry Interfax.

Ovsiannikovová sa pritom v Rusku už nenachádza, ako v pondelok potvrdil aj jej právny zástupca. Novinárka podľa jeho slov utiekla z domáceho väzenia aj z krajiny, a to aj so svojou dcérou.

„V prípade Ovsiannikovovej nariadil súd jej vzatie do väzby na mesiac a 29 dní, a to od okamihu vydania tejto obvinenej do Ruskej federácie či od momentu jej zatknutia v Ruskej federácii,“ uviedli vo štvrtok predstavitelia ruskej justície. Ruský súd pritom podľa tamojších médií zamietol začiatkom októbra žiadosť vyšetrovateľov o vydanie zatykača voči Ovsiannikovovej.

Prečítajte si tiež:

​Ovsiannikovová (44) v marci - ešte ako zamestnankyňa ruskej štátnej televízie - v živom vysielaní ukázala protestný plagát proti vojne Ruska na Ukrajine. Nápis na ňom hlásal: "Zastavte vojnu. Neverte propagande. Tu vám klamú." Po tomto incidente bola nakrátko zadržaná a následne prepustená s pokutou.

Následne bola nejaký čas v zahraničí, kde krátko pracovala aj pre nemecký denník Die Welt. Začiatkom júla však oznámila, že sa vracia do Ruska, aby vyriešila spor o opatrovníctvo svojich detí.

Prečítajte si tiež:

​V auguste bola následne Ovsiannikovová v Rusku obvinená zo šírenia klamlivých informácií o ruských ozbrojených silách a súd jej nariadil domáce väzenie, v ktorom mala zostať do 9. októbra. Toto obvinenie súvisí zase s júlovým protestom, keď bývalá novinárka na nábreží oproti Kremľu držala plagát nazývajúci ruského prezidenta Vladimira Putina vrahom a jeho vojakov fašistami. V prípade usvedčenia zaň hrozí Ovsiannikovovej až desať rokov odňatia slobody.

Ruské ministerstvo vnútra Ovsiannikovovú 3. októbra vyhlásilo za hľadanú osobu po tom, ako ušla z domáceho väzenia. Novinárka následne uviedla, že utiekla, pretože sa považuje za nevinnú.

Pozrite si reportáž z 20.10. z Televíznych novín:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.