Tresty smrti vo svete: Neuveríte, aké a za čo ešte vykonávajú

Poprava obesením
Zdroj: Shutterstock.com

Aj keď má trest smrti klesajúcu tendenciu, stále platí v nasledujúcich krajinách.

Nedávno pobúrila svet poprava smrtiacou injekciou v USA, ktorá sa neskončila podľa predstáv tých, ktorí namiešali novú kombináciou dvoch látok a vpichli ju väzňovi odsúdenému na smrť. Vrah Dennis McGuire (†53) zomieral dlhých 15 minút pred očami svojich blízkych, ťažko vzdychal a chrapčal. Išlo o jednu z najdlhších popráv smrteľnou injekciou, ktorú mnohí označili za nehumánnu. Otázkou je, či na svete existuje vôbec humánny trest smrti.

Podľa posledných štatistík medzinárodnej mimovládnej organizácie Amnesty International vykonali na svete v roku 2012 až 1722 trestov smrti. Išlo o 63 krajín sveta. V porovnaní s rokom 2011 je to pokles o 201 prípadov, ale najvyšší možný trest stále podporuje veľké množstvo krajín. Mnohé z nich používajú spôsoby, ktoré zaraďujeme do obdobia stredoveku.

Zatiaľ čo vo vyspelejších krajinách (ako napríklad USA) platí trest smrti iba v extrémnych prípadoch, inde zabíjajú ľudí za absurdné zločiny ako sú politické presvedčenie, čarodejníctvo, šírenie informácií alebo sexuálnu orientáciu. Medzi najhoršie popravy dodnes patrí obesenie, zastrelenie, sťatie hlavy alebo ukameňovanie.

Zdroj: google

Čína Prvenstvo v počte popráv si udržiava už dlhšiu dobu Čína. V roku 2012 tu vykonali viac trestov smrti, ako všetky ostatné krajiny dokopy. Popravuje sa za narušenie sociálnej stability, pašovanie drog, hospodárske trestné činy.

Najčastejší spôsob vykonania trestu smrti je usmrtenie injekciou (ako aj v Thajsku) alebo zastrelenie. Injekcia najskôr spôsobí bezvedomie a uvoľní svalstvo. Následne zastaví činnosť pľúc a potom aj srdce.

V blízkom Singapure je to však drsnejšie. Odsúdených v niektorých prípadoch popravia ubitím na smrť palicami.

Irán a Irak

Druhé miesto v morbídnom rebríčku udržuje Irán a za ním Irak. V krajine sa vyskytli prípady, kedy na smrť odsúdili ľudí za nepriateľstvo proti Bohu a korupciu na Zemi. Väzňov popravili aj za protivládne protesty, cudzoložstvo, sodomiu alebo „odpadlíctvo"- opačnú sexuálnu orientáciu.

Popravy sa vykonávajú obesením, sťatím (Irak), ale aj ukameňovaním (Irán, Afganistan). Pri ukameňovaní je dokonca stanovená veľkosť kameňov. Tie často obstaráva vláda. Smrť nepríde okamžite, niekedy až po 30 minútach.

Zdroj: Shutterstock.com

Saudská Arábia

Saudská Arábia sa udržuje v popredí rebríčka trestov smrti na svete. Trest smrti dostanú obvinení za rúhanie (podobne aj v Pakistane), znásilnenie a iné. Najčastejší spôsob popravy je sťatie mečom. Vyskytol sa dokonca prípad, kedy po odťatí hlavy telo následne ešte ukrižovali.

USA

Najviac popráv vykonali v roku 2012 v štáte Texas. Medzi najhoršie trestné činy patrí niekoľkonásobná vražda, velezrada a iné. Od roku 2012 už popravy nevykonáva 17 štátov USA. Posledný štát, ktorý zrušil trest smrti bol Connecticut.

Najčastejší spôsob usmrtenia väzňov, aj niekoľko rokov od odsúdenia, je smrteľná injekcia, elektrické kreslo alebo plynová komora (zdrojom otravy je kyanid a smrť prichádza po 6-12 minútach).Elektrické kreslo si doteraz nikto z odsúdencov v USA nezvolil dobrovoľne.

Zdroj: shutterstock

Vietnam

Vo Vietname hrozí trest smrti za politickú aktivitu alebo hospodársku kriminalitu. Spôsob usmrtenia je zastrelenie, podobne ako v Uzbekistane alebo Somálsku.

Severná Kórea

V Severnej Kórey, kde panuje tvrdý režim, hrozí najvyšší trest v prípade šírenia škodlivých informácií, distribúciu náboženských materiálov (Biblia) alebo špionáž. Trest smrti sa v krajine vykonáva obesením, podobne ako aj v Japonsku a africkej Botswane.

Líbya, Sýria

Arabské krajiny, v ktorých stále panujú občianske nepokoje, usmrcujú odsúdených na smrť zastrelením. Tento spôsob popráv uprednostňujú aj v Malajzii či v Jemene.

Bielorusko

Je to jediná krajina v Európe, kde ešte platí trest smrti. Presný počet popráv za rok 2012 je tajný, vie sa iba o troch vykonaných trestoch. V Bielorusku väzňov usmrtia zastrelením. Popravy vykonávajú v absolútnej tajnosti, bez upozornenia samotných väzňov, ich rodín či zákonných zástupcov. Po vykonaní rozsudku často odmietajú telo vrátiť príbuzným alebo im zatajujú, kde je pochované.

Zdroj: shutterstock

U nás väzenie, inde trest smrti

V niektorých krajinách hrozí trest smrti za pohoršujúce lúpeže. Patrí k nim napríklad Keňa alebo Zambia. Opozičný aktivizmus je veľmi nebezpečný v Sudáne. Okrádanie štátu a ekonomická kriminalita sa v Číne nevypláca.

Ktorý spôsob je najhumánnejší?

Podľa jednej skupiny vedcov a lekárov je najhumánnejším spôsobom popravy usmrtenie gilotínou. Tá sa však už nepoužíva. Preslávila sa v 18. storočí v období Veľkej francúzskej revolúcie. Gilotína je mechanický nástroj, ktorým sa vykonávali popravy stínaním hláv.

Mnoho krajín sveta tresty smrti pripúšťa, ale už dlhšiu dobu nevykonáva. Naopak sú aj také, ktoré sa k nemu po dlhej dobe vrátili pre výnimočné prípady, napríklad India, Pakistan alebo Japonsko. Učinili tak aj napriek negatívnym reakciám medzinárodných organizácií OSN či Amnesty International.

„Amnesty International je proti trestu smrti vo všetkých prípadoch bez výnimky, bez ohľadu na podstatu alebo okolnosti zločinu; vinu alebo nevinu jednotlivca či metódy použité štátom na vykonanie popravy. Trest smrti porušuje právo na život, tak ako je vyhlásené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv. Je to maximálne krutý, neľudský a ponižujúci trest," uvádza organizácia vo svojom stanovisku.

Slováci a trest smrti

Trest smrti sa na Slovensku a v Česku nevykonáva od roku 1990. S najvyšším trestom sa v zahraničí doteraz nestretol žiadny Slovák.

„Aktuálne nemáme vedomosť o zadržaných občanoch SR, ktorým by mal hroziť trest smrti. Do dnešného dňa sa na nás neobrátil žiaden náš občan so žiadosťou o pomoc v takomto prípade," uviedol hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel.

Zdroj: Amnesty International


BRATISLAVA/Jana Habarová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti