Zahraničné

Obama chce, aby marihuana zostala nezákonná

Barack Obama
Zdroj: SITA

Súčasne však chcel, aby bol tento zákon uplatňovaný spravodlivo.

Hovorca amerického Bieleho domu dnes objasňoval Obamove tohtotýždňové vyjadrenie pre časopis New Yorker, že fajčenie marihuany nie je o nič nebezpečnejšie ako požívanie alkoholu. Jay Carney povedal, že prezident Barack Obama chce, aby marihuana zostala vo federálnom americkom zákone naďalej nezákonná, súčasne však chcel, aby bol tento zákon uplatňovaný spravodlivo, citovala ho tlačová agentúra DPA.

Zdroj: SITA
Obama si za svoje slová vyslúžil kritiku od protidrogových skupín ako je skupina vedená bývalým kongresmanom Patrickom Kennedym, ktorý sám bojoval s drogovou závislosťou. Kennedy vyzval Obamu, aby zvážil výsledky výskumu, ktoré ukazujú škodlivosť účinkov marihuany a upozornil ho, že marihuana dnes je "oveľa silnejšia" ako marihuana, ktorú fajčila Obamova generácia v mladosti.

Carney povedal, že Obama nezmenil svoj postoj z roku 2010, kedy Biely dom konštatoval, že marihuana by nemala byť vo federálnom zákone legalizovaná. Podľa hovorcu sa Obama v časopise New Yorker pokúšal zdôrazniť, že je nespravodlivé, ak "deti zo strednej triedy nie sú zatvorené za fajčenie drogy, ale chudobné deti áno". "Je oveľa pravdepodobnejšie, že afroamerické a latinskoamerické decká budú chudobné a nebudú mať možnosti a podporu, aby sa vyhli neprimerane prísnym trestom," povedal prezident časopisu New Yorker.

Carney zdôraznil, že Obama označil fajčenie marihuany za zlozvyk a svojim dcéram povedal, že je to zlý nápad, strata času a nie je to príliš zdravé. O Obamovi je známe, že ako tínedžer fajčil marihuanu, netajil sa tým.

Prezident povedal časopisu, že tohtoročná legalizácia rekreačného užívania marihuany v amerických štátoch Colorado a Washington je významný "experiment". Na otázku reportérov, či chce, aby takéto experimenty pokračovali, Carney znova citoval prezidentove slová v rozhovore pre New Yorker: "Pre spoločnosť je dôležité, aby nenastala situácia, že veľká časť ľudí porušila niekedy zákon, ale potrestaných bolo iba niekoľko ... vybraných jedincov."

WASHINGTON, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti