MAAE pri kontrole v jadrovom zariadení na Ukrajine nenašla nič podozrivé

MAAE pri kontrole v jadrovom zariadení na Ukrajine nenašla nič podozrivé
Ilustračná snímka špinavej bomby.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) informovala, že nedávno skontrolovala jedno z dvoch jadrových zariadení na Ukrajine, ktoré spomína Rusko v súvislosti s vývojom tzv. špinavej bomby.

MAAE však v tomto objekte nenašla nič zakázané ani podozrivé, informovala v utorok britská stanica BBC.

MAAE vydala toto vyhlásenie v reakcii na obvinenia Ruska, že na dvoch miestach na Ukrajine sa údajne vyvíja špinavá bomba.

Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi pritom potvrdil, že obe dané lokality sú v kontrolnom režime MAAE - jej inšpektori ich pravidelne kontrolujú a jedna z previerok sa uskutočnila pred mesiacom.

O aké dva objekty išlo, Grossi nespresnil. Vo vyhlásení ruského ministerstva obrany sa v nedeľu spomínala jadrová elektráreň v Černobyle a výskumné centrá v Kyjeve a Charkove.

"MAAE pred mesiacom skontrolovala jedno z týchto miest a všetky naše zistenia boli plne v súlade s deklaráciami o zárukách (zo strany) Ukrajiny," uvádza sa vo vyhlásení MAAE. V objekte nebola zistená žiadna nedeklarovaná aktivita ani materiál.

BBC v tejto súvislosti pripomína, že Grossi potvrdil, že dostal pozvanie od ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu na návštevu spomínaných zariadení.

Ukrajina a západné krajiny kategoricky odmietajú obvinenia Ruska, že Kyjev sa údajne chystá použiť "špinavú bombu".

Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj absolvoval telefonický rozhovor s predsedom Zboru náčelníkov štábov USA Markom Milleym, ktorého ubezpečil, že Ukrajina nemá žiadny typ zbraní hromadného ničenia, vrátane špinavej bomby. Rusko v uplynulých dňoch bez dôkazov obvinilo Ukrajinu z úmyslu odpáliť takúto bombu.

Nebenzia vyzval v zabránení použití bomby

Rusko plánuje vzniesť v utorok na Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN) obvinenie, že Ukrajina plánuje útok tzv. špinavou bombou, uviedli nemenovaní diplomati.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia vyzval v liste generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby zabránil takémuto útoku, informuje agentúra Reuters.

"Použitie špinavej bomby kyjevským režimom budeme vnímať ako čin jadrového terorizmu," uviedol Nebenzia v liste adresovanom Guterresovi a BR OSN, do ktorého Reuters nahliadol.

"Vyzývame západné krajiny, nech využijú svoj vplyv na režim v Kyjeve, aby upustil od týchto nebezpečných plánov, ktoré ohrozujú medzinárodný mier a bezpečnosť... Vyzývame generálneho tajomníka OSN, aby spravil všetko, čo je v jeho silách, aby zabránil tomuto ohavnému zločinu," uviedol Nebenzia v liste.

Pozrite si reportáž o výpadkoch elektriny na Ukrajine.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti