Zahraničné

VIDEO: Rozprávková zima v New Yorku

Zima v New Yorku.
Zima v New Yorku Zdroj: SITA

Ale aj vo Washingtone.

Americký severovýchod sa spamätáva zo zimnej víchrice, pre ktorú zrušili lety a zatvorili školy, pričom sa následne prejavili silné mrazy. Ponad Kanadu a časti Atlantického oceánu sa zatiaľ prehnal silný blizard. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.

V Kanade v stredu zatvorili školy a vládne úrady, v oblasti bola prerušená letecká doprava. Údržbárske tímy sa snažili čistiť cesty za situácie, keď nebola nijaká viditeľnosť. 

Zdroj: SITA

Niektorí obyvatelia amerického štátu New York sa sťažovali, že pluhovanie ciest sa vykonávalo iba miestami a školy zostali otvorené, hoci inde v regióne boli deti doma.

Vo Filadelfii napadlo 35 centimetrov snehu, takmer rovnaké množstvo nasnežilo aj v metropole New York. V niektorých častiach štátu Massachusetts pribudlo 45 centimetrov nového snehu.
Počasie v Spojených štátoch vyzerá byť poriadne "naruby", pretože Aljaška má v priemere vyššie teploty než ďalších 48 južnejšie položených amerických štátov.

Podľa výpočtov meteorológa Ryana Mauea boli v stredu ráno v 48 štátoch USA priemerné teploty mínus 5,5 stupňov Celzia, kým v celej Aljaške teploty klesli len na mínus 4,44 stupňa Celzia. 

Zdroj: SITA

Víchrica postihla oblasť od Kentucky až po Nové Anglicko, najväčšmi však zasiahla silne zaľudnenú oblasť v pásme medzi Filadelfiou a Bostonom.

Newyorský starosta Bill de Blasio čelil jednému z prvých problémov svojho niekoľko týždňov trvajúceho úradovania. Pôvodne obhajoval postup mesta pri búrke a nazval ho "koordinovanou, intenzívnou a celomestskou reakciou".

De Blasio, ktorý postavil svoju kampaň na odstraňovaní rozdielov medzi bohatými a chudobnými obyvateľmi mesta, zo začiatku odmietal sťažnosti, že v manhattanskej luxusnej štvrti Upper East Side reakcia mestských úradov pokrivkávala. V stredu večer však pripustil, že sa tam mohlo urobiť viac.

Dnešné zábery agentúry Reuters však ukazujú, že v New Yorku panuje v týchto dňoch rozprávková zimná atmosféra.


V stredu zrušili v USA približne 1400 letov na niektorých z najrušnejších letísk krajiny vrátane Washingtonu, Baltimoru, Filadelfie, New Yorku a Bostonu. To bol pokles v porovnaní s utorkom, keď zrušili 3000 letov.

Išlo o typickú búrku, ktorá sa rozvinula pozdĺž pobrežia Spojených štátov a potom nabrala studený vzduch z Arktídy. Na rozdiel od dramatických mrazov pred dvoma týždňami ju nespôsobil arktický polárny vír nazývaný aj polárny vortex.

NEW YORKO/TASR/Reuters

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.