Covid vznikol v laboratóriu, naznačuje nová štúdia. Môžeme sa aj mýliť, ale toto sme zistili, hovoria vedci

Covid vznikol v laboratóriu, naznačuje nová štúdia. Môžeme sa aj mýliť, ale toto sme zistili, hovoria vedci
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/plo

Od prvých dní, odkedy sa objavil v Číne nový koronavírus, ktorý neskôr dostal meno SARS-CoV-2, sa vedú spory o jeho pôvode. Niektorí biológovia pochybovali o jeho prirodzenom pôvode, väčšina vedcov, ktorí sa tejto problematike venujú, sa však priklonila práve k tejto možnosti.

Podľa novej štúdie, ktorá vyšla minulý týždeň, SARS-CoV-2 javí známky umelých zásahov do genómu vírusu. Ešte pred zachádzaním do podrobností treba na začiatok zdôrazniť, že práca neprešla recenzným konaním – to znamená, že sa k nej nevyjadrili iní odborníci z tejto oblasti.

Prečítajte si tiež:

​Na tento fakt poukazujú aj samotní autori práce – jedným z nich je rešpektovaný matematický biológ Alex Washburne, ktorý zároveň dodáva, že prácu zverejnili skôr, ako to býva zvykom, najmä pre transparentnosť. Na overenie práce si však budeme musieť počkať niekoľko mesiacov.

Pre možnosť, že patogén vznikol v nejakom laboratóriu, až doteraz nesvedčili žiadne dôkazy ani štúdie, ktoré by našli v genóme vírusu stopy po umelej manipulácii.

Tejto možnosti tak nahrávala iba existencia laboratória vo Wu-chane, kde sa práve tento druh vírusov skúmal – okrem toho sa podľa dostupných informácií vedci v tomto zariadení zaoberali práve experimentmi spojenými s úpravami patogénov. Išlo však iba o špekulácie a v debate o pôvode koronavírusu boli takéto „dôkazy“ nedostatočné.

Prečítajte si tiež:

Prvý vedecký dôkaz?

Nová štúdia, aj keď ešte neprešla recenzným konaním, je tak prvým relevantným dôkazom, že teórie o umelom pôvode vírusu nie sú iba ničím nepodložené výmysly. Pred unáhlenými závermi však varuje aj spoluautor štúdie.

„Naša teória o syntetickom pôvode SARS-CoV-2 môže a mala by byť testovaná. Ďalšie testy môžu našu teóriu zamietnuť. Tieto testy vítame. Náš kód je k dispozícii na GitHube a poukazujeme na budúci výskum, ktorý môže našu hypotézu zamietnuť a/alebo spresniť naše chápanie tejto problematiky,“ vyhlásil Washburne.

Prvé reakcie iných vedcov sú však zatiaľ zväčša pozitívne. Oceňujú, že autori štúdie postupovali podľa pravidiel a išlo o seriózny a poctivý výskum bez snáh o bulvarizáciu či šírenie konšpiračných teórií.

Čo tvrdí štúdia

Autori ani náznakom netvrdia, že by išlo o zámerne vytvorenú biologickú zbraň a ani neukazujú prstom na žiadneho vinníka. Okrem samotnej vedeckej práce vydali aj zjednodušenú verziu, ktorú má šancu pochopiť aj laická, no poučená verejnosť.

„Domnievam sa, že SARS-CoV-2 pravdepodobne vznikol v laboratóriu, a to na základe jasných nedostatkov v existujúcej literatúre, ktorá ukazuje na zoonotický pôvod (týkajúci sa zvierat), sily dôkazov, ktoré sme poskytli, a ďalších geografických, genomických a nepriamych dôkazov, o ktorých sa inde hovorí. Môžem sa mýliť. Nie som sudca, porota ani kat, som vedec,“ uviedol Washburne na záver svojho komentára.

Autori štúdie tvrdia, že pri skúmaní genómu vírusu si všimli pravidelne sa opakujúce sekvencie, ktoré sa podľa nich vo vírusoch zoonotického pôvodu nevyskytujú a naznačuje to, že boli, zjednodušene povedané, naklonované.

Prečítajte si tiež:

​Spôsobov, ako to urobiť, je niekoľko. Jednou z tých najbežnejších metód je použitie „enzymatických nožníc“ – teda enzýmu, ktorý dokáže vírus rozdeliť vo veľmi špecifických sekvenciách. Tento nástroj strihá tak, že po sebe zanechá akési konce, ktoré sa dajú použiť pre opätovné poskladanie vírusu. Dalo by sa to prirovnať k výrobe figúrok zo špajdlí pospájaných gaštanmi.

Aj keď tento spôsob modifikácie vírusov po sebe nezanecháva jazvy ani švy, Washburne tvrdí, že v novom koronavíruse našiel stopy presne po tomto zákroku. S kolegami podľa jeho slov identifikovali miesta, ktoré vyzerajú, ako keby tam bola časť genómu odobraná a potom bola RNA opäť spojená.

Konkrétne výhrady zatiaľ nezazneli

Keďže recenzné konanie je ešte iba na začiatku, zatiaľ neexistujú konkrétne výhrady voči záverom štúdie.

Niektorí vedci však naznačili, že Washburne a jeho tím sa nedostatočne pozreli na príbuzné vírusy, u ktorých dochádza k podobným zmenám bežne aj v prírode, a to bez akýchkoľvek ľudských zásahov.

Dôkazy o tom, že vírus má prírodný pôvod, sú navyše podľa mnohých expertov na túto problematiku podobne silné, ako tie, ktoré tvrdia opak.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.