Rusi robia v Záporožskej elektrárni tajné práce v sklade s vyhoreným palivom, tvrdí Enerhoatom

Rusi robia v Záporožskej elektrárni tajné práce v sklade s vyhoreným palivom, tvrdí Enerhoatom
Na archívnej snímke z 1. mája 2022 ruský vojak hliadkuje v priestoroch Záporožskej atómovej elektrárene pri meste Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny. Zdroj: TASR/AP

Ukrajinský štátny podnik Enerhoatom v utorok upozornil na neoprávnené stavebné práce ruskej armády v okupovanej Záporožskej atómovej elektrárni (ZAES). TASR správu prevzala z agentúry AP.

Enerhoatom vo vyhlásení uviedol, že Moskva obviňuje Kyjev z príprav na použitie špinavej bomby, no opak môže byť pravdou. Dodal, že v suchom sklade vyhoreného paliva v ZAES prebiehajú tajné stavebné práce. Rusko sa tak podľa ukrajinského štátneho podniku pripravuje na teroristický čin.

Prečítajte si tiež:

Podľa Enerhoatomu sa v tomto sklade nachádza 174 kontajnerov, z ktorých každý obsahuje 24 kaziet vyhoreného jadrového paliva. Zničenie týchto kontajnerov pri explózii by viedlo k radiačnej havárii a radiačnej kontaminácii niekoľkých stoviek kilometrov štvorcových priľahlého územia, upozornil štátny podnik.

Enerhoatom preto vyzval Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE), aby zhodnotila, čo sa v komplexe tejto elektrárne deje.

ZAES je najväčšia atómová elektráreň v Európe. Začiatkom marca ju obsadili ruské vojská, avšak stále v nej pracujú ukrajinskí zamestnanci. Prítomní sú v nej aj experti MAAE, ktorí však podľa Enerhoatomu nemajú prístup k skladu, v ktorom Rusi vykonávajú tajné stavebné práce.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti