iPhone zmení kvôli európskej smernici nabíjačku: Nemáme na výber

iPhone zmení kvôli európskej smernici nabíjačku: Nemáme na výber
Zdroj: Unsplash/Andreas Haslinger

Aj Apple bude meniť nabíjačky. Začiatkom októbra poslanci Európskeho parlamentu rozhodli, že budú mať elektronické mobilné zariadenia v Európskej únii spoločnú nabíjačku. Hovoríme o nabíjacom porte USB typu C.

Mnohí iní významní technologickí hráči už tento typ nabíjačky používajú. Apple je však stále výnimkou, pričom spoločnosť tvrdila, že podobné rozhodnutia brzdia prirodzený vývoj na trhu.

Apple a EÚ sa v otázke nabíjačiek sporili desať rokov, svojho portu sa však predsa len vzdať musia. Prvýkrát to potvrdil šéf marketingu spoločnosti Apple, Greg Joswiak. Uviedol, že bude spoločnosť postupovať rovnako, ako aj v prípade iných zákonov: „Samozrejme, dodržíme ho. Nemáme na výber.“

Šéf marketingu tiež pripomenul, že európske orgány kedysi chceli, aby Apple prijal Micro-USB. Ak by k tejto zmene skutočne došlo, nevynašiel by sa ani port USB-C, ktorý je dnes tak rozšírený, argumentoval Joswiak.

Kedy dostane iPhone nabíjačku, ktorá nahradí súčasný Lightning, odmietol Greg Joswiak prezradiť. Podľa správy agentúry Bloomberg sa tak však má stať už budúci rok. Apple už na konektor USB-C prešiel pri počítačoch Mac, mnohých iPadoch aj príslušenstve.

Prečítajte si tiež:

​Pravidlo o rovnakých nabíjačkách má oficiálne v Európskej únii platiť od roku 2024. Do konca spomínaného roka budú mať všetky nové mobilné telefóny, tablety a fotoaparáty predávané v Európskej únii nabíjací port USB typu C. Od jari 2026 sa táto povinnosť rozšíri aj na notebooky.

Cieľom novej smernice je obmedziť elektronický odpad. Európski poslanci argumentujú, že si spotrebitelia nebudú musieť pri kúpe nového zariadenia kupovať aj inú nabíjačku. Nabíjačky tvoria v EÚ približne 11-tisíc ton elektronického odpadu ročne.

Pozrite si aj archívnu reportáž k téme z júna tohto roka.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.