Rusko čoraz viac hovorí o špinavej bombe. Odborník nám o nej povedal viac

Rusko čoraz viac hovorí o špinavej bombe. Odborník nám o nej povedal viac
Ilustračná snímka špinavej bomby.

Rusko už niekoľko dní vyhlasuje, že Ukrajina zrejme použije tzv. špinavú bombu na svojom vlastnom území a že jej prípravy sú už v záverečnej fáze. Spojené štáty a ich spojenci majú naopak podozrenie, že Rusko môže použiť špinavú bombu pri útoku, z ktorého obviní niekoho iného (útok pod falošnou vlajkou). Takto bude môcť Moskva ospravedlniť použitie tradičných jadrových zbraní, keďže sa cíti ohrozená postupujúcou ukrajinskou armádou na východe a juhu Ukrajiny.

Špinavá bomba je konvenčná bomba s prímesou rádioaktívneho, biologického alebo chemického materiálu, ktorý sa rozptýli pri výbuchu do veľkej oblasti. Pri jej použití nedochádza k jadrovému výbuchu.

„Ide o neodborný výraz pre zbraň, ktorá v sebe tiež môže obsahovať aj určitý jadrový materiál. V tomto prípade však nedochádza ku klasickej štiepnej reakcii, ale k rozprášeniu materiálu pomocou výbuchu klasickej konvenčnej trhaviny,“ vysvetlil pre TVNOVINY.sk v úvode Jan Šír z Katedry ruských a východoeurópskych štúdií na Fakulte sociálnych vied pražskej Karlovej univerzity.

Prečítajte si tiež:

​Oproti klasickej jadrovej bombe má tiež svoje výhody. „V tomto prípade nemusíte mať vysoko obohatený materiál typu urán alebo plutónium, ale dá sa použiť aj spomenutý jadrový odpad. Špinavá bomba je ľahšia vyrobiteľná, a tak aj ľahšie dostupná,“ doplnil odborník.

Menší rozptyl

Následne spresnil, že zamorenie územia je oproti jadrovému útoku menšie. „Takáto špinavá bomba totiž v sebe nenesie ďalšie smrtiace následky ako tlaková vlna či žiarenie. Tu ide čisto o rozprášenie  materiálu.“

Súbežne s účinkom klesá aj jeho vzdialenosť. „Špinavá bomba zasahuje niekoľko desiatok, maximálne niekoľko stoviek metrov. Kdežto jadrový mrak vie putovať tisíce kilometrov,“ ozrejmil Šír.

Použitím špinavej bomby podľa neho často hrozia neštátni aktéri, napríklad teroristické skupiny. V prípade ruských predstaviteľov hovorí o vypočítavosti.  

Prečítajte si tiež:

​„Ide o klasické vyhrážanie sa, zastrašovanie a vytváranie informačných podmienok pre eskaláciu konfliktu. Môže sa stať, že práve Rusi budú tí, ktorí túto bombu použijú a obvinia iných.“

S týmto názorom sa stotožňujú aj Ukrajina a USA. Obe krajiny v prípade Ruska nahlas hovoria o útoku pod falošnou vlajkou.

Sú presvedčení, že potom bude môcť Moskva ospravedlniť použitie tradičných jadrových zbraní, keďže sa cíti ohrozená postupujúcou ukrajinskou armádou na východe a juhu Ukrajiny.

Pozrite si tiež reportáž o živote v ukrajinskom Mykolajive.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti