Česko predĺžilo kontroly na hraniciach so Slovenskom o ďalších 45 dní

Česko predĺžilo kontroly na hraniciach so Slovenskom o ďalších 45 dní
Česko opäť predĺžilo kontroly na hraniciach so Slovenskom Zdroj: TV Markíza

Dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom sa predĺžia o 45 dní, nie o 15 ako vo štvrtok (27.10.) informoval český premiér Petr Fiala. Potvrdil to hovorca českého ministerstva vnútra Ondřej Krátoška, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Petr Fiala na tlačovej konferencii po štvrtkovom rokovaní vlády uviedol, že Česko kontroly predĺži o 15 dní. Jeho slová však neskôr korigoval rezort vnútra.

Krátoška upresnil, že jedno predĺženie je skutočne o 15 dní, vláda však vo štvrtok schválila naraz dve predĺženia, druhé o 30 dní. „To prvé, o tých 15 dní je podľa článku 28, odstavec tri a ďalších 30 dní je podľa článku 25, odstavec tri Schengenského hraničného kódexu,“ povedal Krátoška.

Kontroly na hraničných priechodoch tak budú trvať až do 12. decembra. Podľa rezortu vnútra bude polícii minimálne ďalších 15 dní naďalej pomáhať 80 vojakov a 60 príslušníkov Colnej správy ČR.

Prečítajte si tiež:

Od zavedenia dočasných kontrol na česko-slovenskej hranici zadržali príslušníci českej polície, colnej správy a armády takmer 5500 nelegálnych migrantov a 74 prevádzačov. 

Dočasné kontroly na 27 bývalých hraničných priechodoch a na tzv. zelenej hranici sa začali 29. septembra pre nárast utečencov pôvodom najmä zo Sýrie, ktorí smerujú do Nemecka a Rakúska.

Pozrite si reportáž z 5. októbra, kedy Česko prvýkrát predĺžilo kontroly na 27 bývalých hraničných priechodoch so Slovenskom. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Migrácia

Dôležité udalosti