Rusko zverejnilo 12 rokov starú snímku, ktorá vraj dokazuje, že Ukrajina vyrába špinavú bombu

Rusko zverejnilo 12 rokov starú snímku, ktorá vraj dokazuje, že Ukrajina vyrába špinavú bombu
Na snímke sprava ruský prezident Vladimir Putin a ruský minsister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Zdroj: TASR/Michal Svítok

Slovinská vláda vyvrátila tvít ruského ministerstva zahraničných vecí, ktoré na sociálnej sieti pripojilo k fotografii zo Slovinska varovanie, že Ukrajina už pripravuje takzvanú špinavú bombu.

Vláda v Ľubľani zdôraznila, že snímka je 12 rokov stará, rádioaktívny odpad v Slovinsku je uskladnený bezpečne, je pod dozorom a nepoužíva sa na výrobu žiadnych špinavých bômb. V stredu o tom informovala tlačová agentúra STA.

Prečítajte si tiež:

Jedna z fotografií zverejnených v pondelok na Twitteri ruským ministerstvom zahraničných vecí zachytáva priehľadné plastové vrecia s rádioaktívnym materiálom a s nápisom v slovinčine „radioaktivno“.

Fotografia bola urobená v roku 2010 a je vlastníctvom slovinskej Agentúry pre zaobchádzanie s rádioaktívnym odpadom (ARAO), vysvetlila slovinská vláda v utorok v sérii tvítov. Dodala, že na snímke sú detektory dymu.

„Fotografia bola použitá ako názorný materiál pri prezentácii pre širokú aj odbornú verejnosť. Zachytáva detektory dymu,“ uviedla slovinská vláda v jednom z tvítov. Upozornila, že snímka bola zneužitá a zverejnená bez vedomia ARAO.

Špinavá bomba je konvenčná bomba s prímesou rádioaktívneho, biologického alebo chemického materiálu, ktorý sa rozptýli pri výbuchu do veľkej oblasti. Je obzvlášť nebezpečná pre civilistov.

Prečítajte si tiež:

Rusko tento týždeň vyhlásilo, že Ukrajina zrejme použije tzv. špinavú bombu na svojom vlastnom území a jej prípravy sú už v záverečnej fáze.

Ukrajina, Spojené štáty a ich spojenci majú podozrenie, že práve Rusko môže použiť špinavú bombu pri útoku, z ktorého obviní niekoho iného (útok pod falošnou vlajkou). Potom bude môcť Moskva ospravedlniť použitie tradičných jadrových zbraní, keďže sa cíti ohrozená postupujúcou ukrajinskou armádou na východe a juhu Ukrajiny.

V priloženom videu si môžete pozrieť príspevok o aktuálnom dianí na vojnou zmietanej Ukrajine.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti