Hrozba z Ruska urýchlila plány. USA rozmiestnia v Európe moderné jadrové bomby už tento rok

Hrozba z Ruska urýchlila plány. USA rozmiestnia v Európe moderné jadrové bomby už tento rok
Na snímke americký minister obrany Lloyd Austin (vpravo) a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas záverečného dňa zasadnutia Severoatlantickej rady. Zdroj: TASR / AP / Olivier Matthys

Spojené štáty sa rozhodli urýchliť plány na rozmiestnenie presnejšej verzie atómovej bomby B61-12 na základniach NATO v Európe. Píše o tom server Politico s odvolaním sa na zdroje z prostredia americkej diplomacie.

Zmena súvisí s hrozbami Ruska, že na Ukrajine použije jadrovú zbraň, a s presvedčením niektorých západných činiteľov, že je potrebné robiť viac na odstrašenie Ruska, uvádza Politico.

Prečítajte si tiež:

​Američania pôvodne chceli bomby B61-12 doviezť do Európy na budúci rok na jar, podľa aktualizovaných plánov tak ale urobia už tento rok v decembri. O svojom zámere tento mesiac informovali spojencov v NATO na uzavretom zasadnutí v Bruseli.

Pôjde o nahradenie starších zbraní ich novými verziami na rôznych miestach v Európe, aby ich v prípade potreby mohli použiť bombardéry a stíhacie lietadlá Spojených štátov a ich spojencov.

Prečítajte si tiež:

​Politico dodáva, že program modernizácie bômb B61 nie je utajovaný, a zástupcovia amerického ministerstva obrany poukazujú na to, že takéto vylepšenia sú potrebné, aby armáda mala k dispozícii modernú a bezpečnú výzbroj.

„Už tu sú (staršie) bomby B61 a Rusi o tom vedia. Fungujú dobre. Tie modernizované sú síce novšie, ale to nie je zase až taký rozdiel. Môže ísť o uistenie spojencov, ktorí sa cítia byť mimoriadne ohrození Ruskom,“ uviedol pre Politico Tom Collina z organizácie pre odzbrojenie Ploughshares Fund.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti