Hmla je tu taká hustá, že z nej varia pivo. Druhé najsuchšie miesto na planéte ťaží z „temnoty“

Hmla je tu taká hustá, že z nej varia pivo. Druhé najsuchšie miesto na planéte ťaží z „temnoty“
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Fernando Umemoto Morimoto

Ako keby ste sa ocitli na inej planéte. Taká je Atacama - najsuchšia púšť planéty, ktorá sa tiahne na tisíc kilometrov pozdĺž pacifického pobrežia juhoamerického kontinentu - od južnej hranice Peru až do severných oblastí Čile.

Miesto tak vyprahnuté a nehostinné, že by sa tam mohla nakrúcať nová časť Hviezdnych vojen. Uprostred Atacamy sa dokonca nachádza oblasť, ktorú klimatológovia nazvali absolútna púšť (po údolí v Antarktíde ide o druhé najsuchšie miesto na Zemi), a aj napriek tomu tam varia niečo tak svetské, ako je pivo. Navyše to robia veľmi neobvyklým spôsobom.

Ten netradičný spôsob sprevádza „temnota“, ako pradávni obyvatelia púšte nazvali miestnu nezvyčajne hustú hmlu. Tá sa každé ráno valí cez púšť a je jediným životodarným zdrojom pre tamojšiu flóru, ktorá je veľmi chudobná.

Svoje meno temnota - camanchaca - dostala hmla od Aymarov, predkolumbovských obyvateľov tejto oblasti, ktorí chodili zbierať kvapky rosy vyzrážané na kameňoch.

Hmla vzniká, keď sa extrémne silné slnečné lúče stretnú s vodami neďalekého Pacifiku, pri čom dôjde k odpareniu veľkého množstva vody, ktorú vietor následne ženie nad Atacamu.

Prečítajte si tiež:

​​Aj keď je voda pre prežitie tamojších obyvateľov veľmi cenná, aj tu, vo vyprahnutom regióne Coquimbo, sa nájdu ľudia, ktorí ju dokážu využiť aj iným spôsobom. Pod značkou Atrapaniebla (lapač hmly) vyrábajú pivo typu Ale s hnedou penou. Ročne pivovar vyprodukuje až 24-tisíc litrov piva, ktorému voda z hmly dodáva unikátnu chuť a kvalitu.

Vodu zachytávajú pomocou špeciálnych lapačov. Tie pozostávajú z veľkých sietí s otvormi s priemerom približne jeden milimeter, ktoré zachytávajú drobné kvapôčky vody tvoriace hmlu a následne stekajú do zberných nádob. Bežne používaný lapač s veľkosťou záchytnej plochy 40 metrov štvorcových dokáže z tejto hmly zachytiť až 66 litrov vody denne.

Energetická kríza ohrozuje aj pivovary. Téme sme sa venovali v reportáži, ktorú nájdete v priloženom videu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti