Mince s Alžbetou II. sa „míňajú“, Briti vo veľkom razia tie s podobizňou nového kráľa

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mince s podobizňou kráľovnej Alžbety II. postupne vymiznú z britských peňaženiek. Do obehu sa čoskoro dostanú tie s novým kráľom. V týchto dňoch ich v Británii razia vo veľkom.

Minca s hodnotou 50 pencí, teda pol libry, je v prepočte na eurá asi 58 centov. Kráľovská mincovňa vo Walese ich už vyrazila niekoľko tisíc.

„Každý, kto má menej ako 50 rokov, videl na minciach len kráľovnú Alžbetu, takže toto je dôležitý moment, keď dávame do obehu nového monarchu,“ opísala riaditeľka útvaru v Kráľovskej mincovni Rebecca Morganová.

Bez koruny

Kráľova podobizeň je dielom sochára Martina Jenningsa a Karol III. ju osobne schválil. Na rozdiel od svojej matky nemá korunu.

Odborníci si všimli aj to, že sochár dodržal tradíciu a monarchu zobrazil tak, že je tvárou otočený na opačnú stranu ako jeho predchodca, v tomto prípade predchodkyňa. Kľúčové, samozrejme, bolo, aby sa Karol na seba podobal, no zároveň, aby bolo na prvý pohľad jasné, že nie je obyčajný smrteľník.

„Keď som na minci pracoval, uvedomoval som si, že sa na ňu ľudia budú pozerať roky. Ten portrét má mať dôstojnosť a vážnosť, ale tiež z neho musí ísť ľudskosť. Pretože Karol je kráľ, ale zároveň aj človek, jeden z nás,“ priblížil Jennings.

Okolo portrétu je nápis v latinčine, ktorý v preklade znamená „Karol III., z milosti Božej kráľ, obranca viery“. Samozrejme, aj mince so zosnulou panovníčkou budú v Británii naďalej platné. V obehu je ich momentálne asi 27 miliárd kusov.

„Keďže životnosť drobných peňazí je asi 20 rokov, aj tie s kráľovnou Alžbetou budeme vídať ešte dlho,“ dodáva Marganová.

Nové mince si môžete bližšie pozrieť v reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kráľovská rodina

Dôležité udalosti