FOTO: Na Václavskom námestí v Prahe protestovali desiatky tisíc ľudí proti vláde Petra Fialu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na Václavskom námestí v Prahe demonštrovali desiatky tisíc ľudí na proteste s názvom Nenásilná revolúcia – Česko na 1. mieste. Demonštrácia mala podľa organizátorov nadviazať na predchádzajúce akcie uskutočnené v septembri. Jednou z požiadaviek protestujúcich je koniec vlády Petra Fialu.

Na proteste zaznievali slová o tom, že demonštrujúci nechcú vládu „národnej skazy“. So súčasnou politikou vlády nesúhlasia a požadujú zmenu. Okrem konca kabinetu prítomní demonštrovali aj proti vojne na Ukrajine a proti Európskej únii.

Podľa polície sa na akcii zúčastnili nižšie desiatky tisíc ľudí. Mnohí z nich mali české vlajky a transparenty. Na viacerých miestach námestia boli petičné stánky prezidentských kandidátov Josefa Skálu a Aleny Vitáskovej.

Na začiatku demonštrácie pozdravili ľudí, ktorí protestujú v iných mestách v Česku aj na Slovensku. Dav na Václavskom námestí zborovo kričal „Ľúbime ťa, Slovensko“.

​Jedným z prvých rečníkov bol bývalý premiér a niekdajší predseda ČSSD Jiří Paroubek. „Toto zhromaždenie bude zľahčované, tak ako je znemožňované v médiách organizátorom, aby sa tam dostali,“ povedal Paroubek.

Václavským námestím prešli podľa Paroubka všetky významné historické udalosti. Sarkasticky dodal, že je rád, že na Václavskom námestí podľa slov Petra Fialu, Víta Rakušana a Markéty Pekarovej Adamovej našiel hlúčik zapredancov, stroskotancov a ruských trollov.

„Som dnes ale radšej stroskotancom spolu s vami, než aby som bol v jednom lochu s tou spupnou a arogantnou vládou, ktorá pije víno a ľuďom ordinuje redukčnú diétu,“ povedal bývalý český premiér.

„Každý má právo ísť demonštrovať, vyjadriť týmto spôsobom svoj názor. Tieto názory počujeme a neberieme ich na ľahkú váhu,“ povedal o plánovanom zhromaždení premiér Fiala dopoludnia po skončení pietneho aktu na Národnom pamätníku Vítkov. Podľa neho je však na druhej strane potrebné, aby každý uvažoval nad tým, kto demonštráciu zvoláva a s akým cieľom.

Na proteste vystúpila aj predsedníčka KSČM Kateřina Konečná. Organizátorom protestu bol Ladislav Vrabel, ktorý čelí viacerým exekúciám.

TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Európska únia

Dôležité udalosti