Švajčiari vypravili najdlhší osobný vlak v histórii. Rekord prekonal na jednej z najkrajších trás sveta

Švajčiari vypravili najdlhší osobný vlak v histórii. Rekord prekonal na jednej z najkrajších trás sveta
Najdlhší osobný vlak. Zdroj: Reuters

Švajčiarska železničná spoločnosť Rhätische Bahn vypravila v rámci osláv 175. výročia železníc v krajine najdlhší osobný vlak na svete. Meral vyše 1,9 kilometra a tvorilo ho 25 súprav - každá so štyrmi vozňami. Informovala o tom agentúra AP.

Jednorazovú cesta, ktorá prekonala svetový rekord, trvala približne hodinu. Vlak prešiel trasu Albula-Bernina, ktorá je na zozname svetového dedičstva UNESCO, potom z Preda do Alvaneu a cez viadukt Landwasser.

Je považovaná za jednu z najpozoruhod­nejších vlakových trás na svete vďaka úžasným výhľadom na Alpy a desiatkam viaduktov a mostov.

​Samotná cesta priniesla množstvo technických problémov. A tak zriadili poľný telefón a vo vlaku bolo 7 rušňovodičov a 21 technikov, ktorí zabezpečili bezproblémový chod.

Predchádzajúcim držiteľom rekordu bola Národná belgická železničná spoločnosť, ktorá v roku 1991 vypravila vlak dlhý 1733 metrov pozostávajúci zo 70 vozňov.

Rekord pre najdlhší vlak akéhokoľvek typu vytvoril v roku 2001 austrálsky nákladný vlak s názvom Mt Goldworthy, ktorý mal dĺžku 7,24 km.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti