Šokujúca správa: Ľadovce miznú rýchlejšie, ako sme čakali. Budúce generácie ich budú poznať len z filmov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tisíce rokov boli neohrozenou súčasťou povrchu Zeme, dnes im hrozí zánik. Niektoré ľadovce budú už onedlho patriť minulosti. Najväčším nebezpečenstvom je pre ne človek.

Pohľad na majestátne ľadovce si ďalšie generácie budú môcť vychutnať už len z filmových archívov. Obrovské ľadovce sa topia rýchlejšie, ako sa predpokladalo. Nová správa OSN priniesla šokujúce závery.

„Do roku 2050 z oblastí na zozname svetového dedičstva zmizne asi tretina ľadovcov. Týka sa to ľadovcov napríklad v Afrike na Kilimandžáre alebo ikonických ľadovcov v talianskych Dolomitoch či v Yellowstonskom parku v USA. Do roku 2100 zmizne až polovica z nich,“ vyhlásil autor správy Tales Carvalho.

Prečítajte si tiež:

Každý rok stratia svetové ľadovce 58 miliárd ton ľadu. To je také množstvo vody, aké spotrebuje Francúzsko a Španielsko dohromady za jeden rok.

„To, samozrejme, prispeje aj k vyššej hladine svetových morí a v konečnom dôsledku sa prejaví aj v podobe častejších erózií a väčšej pravdepodobnosti cyklónov a nepredvídateľných búrok,“ vysvetlil Carvalho.

Väčšiu časť ľadovcov by sa dalo zachrániť, ak by sa podarilo obmedziť rast globálnych teplôt do jeden a pol stupňa v porovnaní s obdobím pred priemyselnou revolúciou. Topiť sa však napriek tomu neprestanú.

„Najdôležitejšie, čo teraz musíme urobiť, je výrazne znížiť emisie skleníkových plynov. Faktom je, že aj keby sa nám to podarilo hneď, tie zmeny budú pokračovať, ale nie v takej miere a my sa budeme vedieť lepšie prispôsobiť novým podmienkam,“ skonštatoval Carvalho.

Prečítajte si tiež:

V súčasnosti pokrývajú ľadovce približne 11 percent rozlohy Zeme. Sú to najspoľahlivejšie indikátory, na ktorých je najlepšie vidieť klimatickú zmenu.

„Dosť bolo brutálneho zaobchádzania s biodiverzitou. Dosť bolo toho, aby sme sami seba zabíjali uhlíkovými plynmi. Dosť bolo používania našej prírody ako toalety. Dosť bolo vypaľovania, rúbania a dolovania. Kopeme si naše vlastné hroby,“ naliehavo vyhlásil generálny tajomník OSN Antonio Gutteres.

Podľa OSN sa tempo, akým sa topia ľadovce, zrýchľuje od roku 2000 a čo prinesie budúcnosť, je hlavne v rukách najväčších znečisťovateľov prírody, ako sú Čína, USA a Európska únia.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti