KĽDR odpálila ďalšie delostrelecké granáty

Líder KĽDR Kim čong-un.
Líder KĽDR Kim čong-un. Zdroj: TASR/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP, File

Severná Kórea v noci na piatok vypálila desiatky delostreleckých granátov do nárazníkovej zóny v oblasti námornej hranice s Južnou Kóreou, oznámila v piatok juhokórejská armáda. Informuje agentúra AFP.

KĽDR vo štvrtok okolo 23.28 h miestneho času (15.28 SEČ) podľa juhokórejskej armády do tejto zóny vypálila približne 80 delostreleckých granátov. Juhokórejský generálny štáb to označil za "jasné porušenie" dohody z roku 2018, ktorou bola táto nárazníková zóna založená s cieľom zmierniť napätie medzi týmito dvomi krajinami.

Prečítajte si tiež:

​Severná Kórea v noci na štvrtok odpálila viacero balistických striel, medzi ktorými mohla byť aj medzikontinentálna balistická raketa (ICBM). Južná Kórea a Washington sa v reakcii na sériu takýchto raketových testov vo štvrtok rozhodli predĺžiť spoločné vojenské letecké cvičenie Vigilant Storm.

Pchjongjang krátko o oznámení rozhodnutia o predĺžení cvičenia odpálil tri balistické strely krátkeho doletu a krok Južnej Kórey a USA označil za "veľmi nebezpečnú a nesprávnu voľbu", píše AFP.

Americký minister obrany Lloyd Austin odpálenie balistickej strely ICBM označil za "nezákonné a destabilizujúce". Soul a Washington sľúbili, že prijmú opatrenia s cieľom preukázať svoje odhodlanie a schopnosti voči hrozbám Severnej Kórey.
Spojené štáty požiadali Bezpečnostnú radu OSN, aby v súvislosti s raketovými testami KĽDR zvolala v piatok verejné zasadnutie.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 3.11.:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti