Kroky Elona Muska sleduje aj OSN. Vyzvala ho, aby zaistil dodržiavanie ľudských práv na Twitteri

Elon Musk sa stal výhradným riaditeľom sociálnej siete Twitter.
Elon Musk sa stal výhradným riaditeľom sociálnej siete Twitter. Zdroj: TASR/Twitter page of Elon Musk via AP

Vysoký komisár Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Volker Türk v sobotu vyzval nového majiteľa Twitteru Elona Muska, aby na tejto sociálnej sieti zaistil dodržiavanie ľudských práv. Reagoval tak na Muskovo rozhodnutie prepustiť približne polovicu zamestnancov spoločnosti. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Türk uviedol, že prepustenie celého tímu Twitteru pre ľudské práva nie je z jeho perspektívy "veľmi povzbudivým začiatkom". Dodal, že má obavy o "verejný digitálny priestor a úlohu, ktorú v ňom Twitter zohráva".

Vysoký komisár tiež vystríhal pred šírením nenávistných prejavov a dezinformácií a zdôraznil potrebu zaistenia súkromia používateľov.

Prečítajte si tiež:

Musk minulý týždeň dokončil kúpu Twitteru za 44 miliárd dolárov. Vzápätí prepustil viacerých vedúcich predstaviteľov spoločnosti. O prácu prišla aj približne polovica zo 7500 zamestnancov tejto sociálnej siete.

Nový majiteľ Twitteru Musk odôvodnil hromadné prepúšťanie zamestnancov tým, že "spoločnosť stráca viac ako 4 milióny dolárov denne" a preto nemal na výber.

"Rešpektovanie ľudských práv by malo nastaviť mantinely pre používanie a vývoj tejto platformy," upozornil Türk v otvorenom liste, ktorý zverejnil na svojom účte na Twitteri. Zároveň vytýčil šesť základných princípov dodržiavania ľudských práv, na ktoré by mal Musk pri riadení Twitteru dbať. Patria medzi ne napríklad aj transparentnosť, sloboda prejavu a právo na súkromie.

Kúpu Twitteru sme sa koncom októbra venovali aj v Televíznych novinách. Pozrite si reportáž. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme sociálne siete

Dôležité udalosti