Greta Thunbergová je pripravená odovzdať megafón iným

Greta Thunberg.
Greta Thunberg. Zdroj: shutterstock.com

Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová v pondelok(7.11.) vyhlásila, že je pripravená odovzdať štafetu tým, ktorí stoja v boji proti klimatickým zmenám v prvej línii. Vyjadrila sa tak v rozhovore pre švédsku tlačovú agentúru TT, z ktorého cituje agentúra AFP.

„Mali by sme si tiež vypočuť hlásenia a skúsenosti tých, ktorí sú klimatickou krízou najviac zasiahnutí. Je čas odovzdať megafón tým, ktorí majú naozaj čo povedať,“ povedala 19-ročná aktivistka. Thunbergová, ktorá uplynulé štyri roky naliehala na verejnosť, aby „načúvala vede“, teraz povedala, že svet potrebuje „nové perspektívy“.

Pôvodne sa podľa vlastných slov domnievala, že na záchranu sveta pre budúce generácie je potrebná naliehavá debata o klíme. Postupom času však pochopila, že klimatická kríza má už aj teraz ničivý dopad na ľudské životy.

„Takže je ešte pokryteckejšie, keď napríklad ľudia vo Švédsku tvrdia, že máme čas sa adaptovať a že by sme sa nemali báť toho, čo sa stane v budúcnosti,“ povedala.

Prečítajte si tiež:

Thunbergová už skôr avizovala, že sa nezúčastní na klimatickom summite COP27, ktorý sa začal v pondelok v egyptskom Šarm aš-Šajchu a potrvá do 18. novembra. Summit skritizovala s tým, že takéto podujatia podľa jej názoru využívajú lídri na to, aby si zaistili pozornosť verejnosti.

Po rozhovoroch so svetovými lídrami sa stavia pesimisticky voči ich schopnostiam pokročiť v klimatických otázkach. „Nedostatok vedomostí medzi najmocnejšími ľuďmi sveta je šokujúci,“ povedala agentúre TT.

„Niektorým z vecí, ktoré svetoví lídri a hlavy štátov povedia, keď je mikrofón vypnutý, je ťažké uveriť,“ uviedla. Ako príklady uviedla výroky: „Keby som vedel, na čom sme sa dohodli, keď sme podpisovali parížsku dohodu, nikdy by som ju nepodpísal,“ či „Vy deti máte v tejto oblasti viac znalostí ako ja,“.

Prečítajte si tiež:

Švédska aktivistka je v maturitnom ročníku strednej školy v Štokholme a podľa vlastných slov sa ešte nerozhodla, čo bude robiť po maturite. „Uvidíme. Ak by som si mala vybrať dnes, rozhodla by som sa pokračovať v štúdiu. Najlepšie niečoho, čo súvisí so sociálnymi témami,“ dodala.

Thunbergová sa stala známou po tom, ako od augusta 2018 sama denne protestovala pred švédskym parlamentom a žiadala, aby politici urobili viac v boji proti klimatickej zmene. Po parlamentných voľbách pokračovala v štrajku len počas piatkov a mladých ľudí na celom svete inšpirovala k vlne protestov známych ako „Piatky za budúcnosť“.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.