Zatiaľ čo vojnou na Ukrajine svetová ekonomika trpí, táto krajina z ruskej invázie nepriamo profituje

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Plné obchody s luxusným tovarom a na každom rohu nové či rozostavané domy. Gruzínsku sa darí, signalizujú to ekonomické ukazovatele a potvrdzujú to aj analytici.

Už pred vojnou v krajine prekvital cestovný ruch a ekonomika rástla, no vojna, respektíve jej následky, rast výrazne urýchlila.

Gruzínsko sa stalo cieľovou krajinou pre bohatých Rusov, ktorí už na jar a počas leta utekali pred sankciami z dielne Európskej únie a následne aj pre tých, ktorí sa chceli v septembri vyhnúť mobilizácii.

Na hraniciach čakali mladí muži dlhé hodiny, pretože na front nechceli ísť ani za nič a vrátiť sa späť do Ruska zatiaľ neplánujú.

Do Gruzínska sa z Ruska presunulo už okolo 130-tisíc ľudí. To však nie je všetko. Z Ruska prišli aj firmy, ktoré sa rozhodli, že budú v súčasnej situácii radšej podnikať v Gruzínsku. Rusi previedli na účty v gruzínskych bankách od začiatku vojny zhruba miliardu dolárov.

Spomedzi vyslovene európskych krajín ruská invázia ekonomicky pomohla najviac Srbsku, ktoré sa tiež stalo útočiskom pre bohatých Rusov.

Trh s realitami tam prekvitá a od februára pribudlo v krajine dvetisíc nových firiem. Otázne je čo sa stane, keď sa vojna skončí, alebo keď sa bohatí Rusi začnú vracať domov.

Viac sa dozviete v reportáži hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti