Unikátne zábery z dna oceánu, potápači odhalili desaťročia starú záhadu Titanicu

Unikátne zábery z dna oceánu, potápači odhalili desaťročia starú záhadu Titanicu
Zdroj: shutterstock.com

Vrak Titanicu leží už 110 rokov na dne Atlantiku, takmer štyri kilometre pod hladinou. Nie je tam však sám. Potápači začali skúmať chvenie, ktoré pred 26 rokmi zachytil sonar.

Písal sa rok 1996, keď Paul-Henri Nargeolet, skúsený ponorný pilot a potápač, zachytil na echolokátore záblesk. Svojou veľkosťou pripomínal rozmery Titanicu a tak sa nazdával, že môže ísť o ďalší vrak stroskotanej lode. Po viac než dvoch desaťročiach uvažovania, dostal Nargeolet šancu potopiť sa a oblasť preskúmať. O expedícii píše spravodajský portál CNN.

Začiatkom roka sa Nargeolet a štyria ďalší výskumníci vybrali na expedíciu k stroskotanému Titanicu, hľadať záhadný objekt. Všetci verili, že ním bude potopený koráb. Keď však dorazili na miesto, odkiaľ mal výboj pochádzať, objavili omnoho viac, než predpokladali.

Nazvali ho Nargeolet-Fanning Ridge 

V hĺbke takmer tri kilometre, v tme a zime, objavili potápači mimoriadne produktívny a hustý ekosystém. Obrovský skalnatý útes sa skladá z rôznych sopečných útvarov a je domovom pre homáre, hlboko-morské ryby, huby a viacero druhov koralov, ktoré môžu byť staré aj tisícky rokov. P.H. Nargeoletovi sa tak podarilo vyriešiť 26 rokov starú záhadu. 

Prečítajte si tiež:

„Nevedeli sme, čo objavíme. Mohlo to byť čokoľvek, vrátane ďalšej stroskotanej lode. Čakal som na príležitosť preskúmať tento veľký objekt, ktorý sa na sonaroch objavil tak dávno. Bolo úžasné preskúmať túto oblasť a nájsť tak fascinujúci sopečný útvar prekypujúci toľkým životom,“ povedal P.H. Nargeolet.

Útes pomenovali Nargeolet-Fanning Ridge po jeho objaviteľovi a špecialistovi misie Oisínovi Fanningovi.

Prečítajte si tiež:

„Je to biologicky fascinujúce. Zvieratá, ktoré tam žijú, sa veľmi líšia od zvierat, ktoré sa bežne nachádzajú v priepastiach oceánov,“ povedal Murray Roberts, profesor aplikovanej morskej biológie a ekológie na univerzite v Edinburgu a jeden z výskumníkov expedície.

„Nargeolet urobil skutočne dôležitú vedeckú prácu. Myslel si, že je to stroskotaná loď, pre mňa je to však ešte úžasnejšie ako stroskotaná loď,“ dodal Roberts.

Objavený skalnatý útes môže vedcom tiež pomôcť objasniť vzdialenosti, ktoré špongie a koraly dokážu precestovať. To bolo pre nich doteraz záhadou. V bahnitom prostredí, kde sa zvyčajne nachádzajú, je totiž pre tieto druhy málo tvrdých povrchov, na ktoré sa môžu prichytiť, aby mohli rásť a rozmnožovať sa.

Unikátne zábery z novo-objaveného útesu si môžete pozrieť tu:

https://www.youtube.com/watch?v=fx_NfzR-PKI

Ďalší záhadný gigant

V blízkosti Titanicu sa však objavil ešte jeden záblesk sonaru. Nargeolet dúfa, že ho budú môcť skúmať čo najskôr. Zaznamenali ho tiež pred 26 rokmi. Tento záhadný objekt by sa mal nachádzať medzi vrakom Titanicu a novoobjaveným útesom. Nech je to čokoľvek, Nargeolet očakáva, že to bude ešte väčšie, ako tento útes. Výskumní potápači budú v odhaľovaní záhad v okolí Titanicu pokračovať v roku 2023. 

Tento rok je to presne 110 rokov, odkedy sa slávny parník zrazil s ľadovcom a skončil na dne oceánu. Dňa 15. apríla 2022 sme si zaspomínali aj v Televíznych novinách, a to rovno so zberateľkou starožitností z Titanicu. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.