Čína sa pripravuje na vojnu, vyhlásil Si Ťin-Pching. Bezpečnosť krajiny je podľa neho ohrozená

Čína sa pripravuje na vojnu, vyhlásil Si Ťin-Pching. Bezpečnosť krajiny je podľa neho ohrozená
Čínsky prezident Si Ťin-Pching. Zdroj: Profimedia.sk

Čína sa začne pripravovať na prípadnú vojnu, vyhlásil v utorok čínsky prezident Si Ťin-pching. Bezpečnosť krajiny je podľa neho „stále nestabilnejšia a neistejšia“. Aj keď čínsky prezident nešpecifikoval, s ktorou krajinou má jeho krajina bojovať, podľa odborníkov by armáda ázijskej veľmoci mohla napadnúť Taiwan.

Si Ťin-pching podľa portálu South China Morning Post vyhlásil, že chce komplexne posilniť vojenský výcvik a čo najlepšie sa pripraviť na hroziacu vojnu. Podľa odborníkov sú slová najvyššieho predstaviteľa Číny znepokojujúce a Západ ich musí brať vážne.

Si Ťin-pching už niekoľko rokov stupňuje svoju rétoriku v súvislosti s použitím vojenskej sily na opätovné zjednotenie Taiwanu s pevninskou Čínou.

Prečítajte si tiež:

​Západ v reakcii na vyhrocovanie napätia urobil podľa Alana Medozu, riaditeľa skupiny pre ľudské práva spoločnosti Henryho Jacksona, iba veľmi málo.

„Liberálna demokracia ho teraz musí vziať za slovo a spoločne s využitím všetkých prostriedkov inváziu znemožniť,“ uviedol Mendoza v rozhovore pre portál Daily Mail.
Podľa neho je potrebné, aby Západ spustil proces odstránenia čínskeho vplyvu z kritických odvetví, ako sú vodné hospodárstvo a jadrová energetika.

Pred možným útokom na Taiwan varoval aj dôstojník amerického námorníctva admirál Michael Gilday. „Vôbec nechcem vyvolávať paniku, ale nemôžeme to vylúčiť,“ uviedol Gilday pre portál breakingdefense.com.

Prečítajte si tiež:

Japonsko pripravuje plán B

Ak Čína napadne Taiwan, bude okrem Spojených štátov čeliť aj svojmu večnému rivalovi, Japonsku. Tvrdí to komentátor Bloombergu Hal Brands, ktorý bol podľa svojich slov počas návštevy Tokya svedkom „tichej revolúcie“.

Zatiaľ, čo pre Spojené štáty je vzostup Číny vzdialenou obavou, pre Japonsko ide o lokálnu hrozbu. Japonskí diplomati sa podľa Brandsa obávajú, že podpora z Washingtonu je často skôr symbolická.

Pokiaľ by Čína dobyla Taiwan, juhozápadné ostrovy patriace Japonsku by sa bránili len ťažko. Tokyo preto reaguje historicky prelomovým zbrojením. Do roku 2027 plánuje takmer zdvojnásobiť rozpočet svojich ozbrojených síl.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti