Nad Laponskom sa objavilo záhadné modré svetlo. Polárnu žiaru vylúčili, zrejme je za tým Rusko

Nad Laponskom sa objavilo záhadné modré svetlo. Polárnu žiaru vylúčili, zrejme je za tým Rusko
Modrá „polárna žiara“ nad Laponskom. Zdroj: YouTube/Miguel Such

Pre obyvateľov laponskej dediny Abisko nie je pozorovanie polárnej žiary ničím výnimočným, minulý týždeň si však na nočnej oblohe všimli niečo, čo doteraz nevideli.

Záhadný pás modrého svetla sa od klasickej aurory líšil v jednej podstatnej veci, vôbec sa nehýbal. Odborníci sa preto snažia zistiť, čo bolo zdrojom tohto svetelného javu.

„Náš tím fotografuje nočnú oblohu už viac než 10 rokov a táto udalosť sa nepodobá ničomu, čo sme doteraz, čo sme doteraz videli,“ uviedol pre portál Space Chad Blakely, riaditeľ spoločnosti Lights over Lapland, ktorá ponúka výlety spojené s pozorovaním polárnej žiary.

Modrý pás svetla sa na oblohe nad Abiskom objavil 3. novembra. Vedci medzitým prišli s možným vysvetlením, ako mohla vzniknúť. V rovnaký deň totiž Rusko oznámilo, že úspešne otestovali medzikontinentálne balistické strely.  S odvolaním sa na ruské zdroje o tom Informovala napríklad agentúra Reuters.

Prečítajte si tiež:

​Konkrétne išlo o raketu Bulava, ktorú v Bielom mori odpálili z ponorky Generalissimus Suvorov.

Podobné svetlo sa na oblohe za polárnym kruhom objavilo aj v októbri roku 2017, keď Rusko počas cvičenia vystrelilo niekoľko rakiet.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti