Irán sa pochválil, že má nezničiteľnú zbraň, ktorú má v arzenáli iba hŕstka krajín

Irán sa pochválil, že má nezničiteľnú zbraň, ktorú má v arzenáli iba hŕstka krajín
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Irán vyvinul hypersonickú balistickú strelu, ktorá je schopná obísť všetky systémy protiraketovej obrany. Vo štvrtok to oznámil veliteľ iránskych revolučných gárd generál Amír Alí Hádžízáde. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Hypersonické strely dokážu rovnako ako štandardné balistické strely niesť jadrové hlavice, sú však schopné dosiahnuť päťnásobok rýchlosti zvuku.

„Táto hypersonická balistická strela bola vyvinutá na prekonanie protileteckých štítov a bude schopná prekonať všetky systémy protivzdušnej obrany,“ vyhlásil Hádžízáde. Dodal tiež, že vývoj takejto rakety predstavuje „generačný skok v oblasti raketových striel“.

Prečítajte si tiež:

Oznámenie o novej hypersonickej strele prišlo len niekoľko dní po tom, čo Irán oficiálne priznal, že Rusku dodal útočné drony. Uviedol však, že tak urobil ešte pred ruskou inváziou na Ukrajinu a po jej začiatku už Rusku drony neposielal.

Agentúra AFP pripomína, že hypersonické strely dokážu na rozdiel od balistických lietať v nižších vrstvách atmosféry a rýchlejšie dosiahnuť cieľ. Lídrom v oblasti vývoja týchto striel je v súčasnosti Rusko, za ním nasledujú Čína a Spojené štáty. Hypersonické rakety sa tiež dajú ovládať, čo znamená, že sa je ťažšie ich zamerať.

Skúšku hypersonickej strely vlani uskutočnila aj Severná Kórea.

V priloženom videu si môžete pozrieť test ruskej hypersonickej rakety.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Armáda

Dôležité udalosti