Zahraničné

Po zemetrasení v Grécku vyhlásili mimoriadny stav

Zemetrasenie na gréckom ostrove Kefalonia
Zdroj: SITA

Na ostrove Kefalonia zatvorili školy a hlásia sedem zranených osôb.

Mimoriadny stav vyhlásili úrady po nedeľňajšom zemetrasení, ktoré s magnitúdou 5,8 zasiahlo grécky ostrov Kefalonia s epicentrom neďaleko mesta Lixuri. Školy zatvorili a obyvatelia museli z bezpečnostných dôvodov prespať vo svojich automobiloch.

Prírodný živel poškodil množstvo obydlí a spôsobil zranenia najmenej siedmim osobám. Seizmológovia sa snažia určiť, či nedeľné záchvevy boli hlavným prejavom zemetrasenia alebo či v nasledujúcich dňoch budú nasledovať ďalšie. Podľa Amerického geofyzikálneho inštitútu (USGS) dosiahli záchvevy magnitúdu až 6,1 stupňa.

Zdroj: SITA

"Napriek škodám ostrov našťastie odolal zemetraseniu," uviedol minister vnútra Janis Michelakis, ktorý pricestoval na postihnutý ostrov krátko po záchvevoch. Niekoľko cestných komunikácií zostalo neprejazdných v dôsledku zosuvu skál, na mnohých budovách sa objavili trhliny a vybité okná. Na pomoc dorazili dva trajekty.

Kefaloniu a neďaleké ostrovy Zakynthos a Ithaka zničilo v roku 1953 silné zemetrasenie s magnitúdou 7,2 stupňa, ktoré zrovnalo so zemou takmer všetky stavby nachádzajúce sa na nich. Zahynuli pri tom stovky ľudí a tisíce utrpeli zranenia.

Zdroj: SITA

ATÉNY/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti