Na predaj je celá dedina v Španielsku. Stojí menej než byt v Bratislave

Na predaj je celá dedina v Španielsku. Stojí menej než byt v Bratislave
Zdroj: Idealista

V severozápadnom Španielsku je na predaj celá dedina. Jej cenovka hlása nižšiu sumu, než mnoho dobre situovaných bytov v našom hlavnom meste. Majiteľ si za Salto de Castro pýta 260 000 eur, informuje BBC

V dedinke je 44 domov, hotel, kostol, škola, mestský bazén a aj budova kasární, v ktorých kedysi sídlila civilná stráž. Nachádza na hraniciach s Portugalskom v provincii Zamora, tri hodiny cesty autom od Madridu.

Dedinka je však už viac ako tri desaťročia úplne opustená.

Prečítajte si tiež:

Zmarené plány

Súčasný majiteľ si dedinu kúpil začiatkom roka 2000. Mal víziu, že z nej urobí obľúbenú turistickú destináciu. Jeho plán však prekazila kríza eurozóny.

Na webovej stránke spoločnosti Idealista, kde je nehnuteľnosť uvedená, píše 80-ročný majiteľ, že dedinu predáva, pretože je mešťan a nedokáže ju udržiavať.

„Majiteľ mal sen postaviť tu hotel. Všetko sa však odložilo,“ uviedol Ronnie Rodríguez zo spoločnosti Royal Invest, ktorá majiteľa zastupuje. „Bol by stále rád, ak by sa podarilo projekt zrealizovať.“

Salto de Castro ožila na začiatku 50. rokov minulého storočia. Dedinku postavila spoločnosť na výrobu elektrickej energie a bývali v nej rodiny robotníkov, ktorí tam stavali vodnú nádrž.

Po tom, čo prácu dokončili, však všetci obyvatelia odišli. Od konca 80. rokov 20. storočia tak dedinka zíva prázdnotou. Jej okolie je osídlené len riedko a vo vidieckych oblastiach chýbajú mnohé služby, ktoré sú v mestách samozrejmosťou.

Kúpou to nekončí

Dedinka Salto de Castro v minulosti už na predaj bola. Vtedy za ňu majiteľ chcel až 6,5 milióna eur a nenašli sa žiadni kupci. Mnohé budovy sú totiž zničené a ich cena tak šla prudko dole.

Ponuka tentoraz zrejme nebude k dispozícii dlho. Predajná cena zodpovedá jednoizbovému bytu v Madride či Barcelone. Na trh ju uviedli za nízku sumu len pred týždňom a odvtedy si na ňu kliklo už viac ako 50 000 ľudí. 

Rodríguez uviedol, že majú zatiaľ 300 záujemcov z rôznych častí sveta, z Ruska, Francúzska, Belgicka aj Spojeného kráľovstva.

Zdroj: Idealista

Aj keď je cena za dedinku nízka, nový majiteľ by mal byť pripravený aj na ďalšie investície, ak do nej chce opäť vdýchnuť život a prilákať návštevníkov. Na to, aby bola obec absolútne funkčná a stala sa ziskovou, bude potrebovať dva milióny eur, odhaduje spoločnosť Idealista.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.