Vedci varujú pred obľúbeným doplnkom stravy. Zistili, že zvyšuje riziko rakoviny

Vedci varujú pred obľúbeným doplnkom stravy. Zistili, že zvyšuje riziko rakoviny
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Medzinárodný tím vedcov z Univerzity v americkom štáte Missouri pod vedením chemičky Eleny Gounovej v novej štúdii zistil, že vysoká hladina nikotinamidu ribosidu, ktorý je alternatívnou formou vitamínu B3, teda doplnkom stravy, v tele trojnásobne zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka.

Okrem toho môže spôsobiť rozvoj metastáz a ich šírenie do mozgu, čo má fatálne následky.

Hoci štúdiu zatiaľ nepublikovali, Univerzita v Missouri už jej výsledky zverejnila v článku na svojom webe.

Prečítajte si tiež:

​„Niektorí užívajú vitamíny a doplnky stravy, pretože automaticky predpokladajú, že majú iba pozitívne účinky na zdravie. O tom, ako skutočne fungujú, však toho vedia len veľmi málo. Tento nedostatok znalostí nás inšpiroval k výskumu základných otázok týkajúcich sa fungovania vitamínov a doplnkov stravy v tele,“ povedala Gounová.

Ďalším dôvodom, prečo chcela bližšie preskúmať práve rolu nikotinamidu ribosidu pri vzniku a šírení rakoviny, bola smrť jej otca, ktorému lekári diagnostikovali rakovinu hrubého čreva.

Známy doplnok

Tento doplnok stravy je známy tým, že stimuluje bunkovú energiu, ktorou sa živia rakovinotvorné bunky.

„Naša práca je obzvlášť dôležitá vzhľadom na dostupnosť a veľký počet prebiehajúcich štúdií na ľuďoch, kde sa nikotinamid ribosid používa k zmierneniu vedľajších účinkov liečby rakoviny,“ konštatovala Gounová.

Veľká časť tohto doplnku stravy je podľa nej ako čierna skrinka a nie všetky účinky sú tak známe.

Vedci pri výskume použili technológiu ultrasenzitívneho bioluminiscenčného zobrazovania, ktorá umožňuje sledovať hladinu nikotinamidu v rakovinotvorných bunkách, T-lymfocytoch (druh bielych krviniek) a zdravých tkanivách.

Čím je svetlo jasnejšie, tým vyššia hladina je. Výsledky štúdie podľa Gounovej zdôrazňujú nutnosť starostlivého preskúmania možných nežiaducich účinkov nikotinamidu ribosidu, ale aj ďalších doplnkov stravy.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti