VIDEO: Austráliu sužujú rekordné zrážky. Veľká voda dokonca roztrhla priehradu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Východ Austrálie sužujú rekordné zrážky a rozsiahle záplavy. Záchranné zložky v štáte Nový Južný Wales spustili najväčšiu operáciu v dejinách, denne vykonávajú stovky záchranných akcií. Pomáhajú im aj dobrovoľníci z celého sveta.

Začiatkom týždňa dokonca čelili ďalšej prekážke. Priehrada Wyangala nevydržala nápor a praskla. Agentúra Reuters zverejnila aj video. Zachytáva, ako sa z priehrady valí do údolia množstvo vody, pričom silný prúd tečie dole brehom ponad kry aj stromy. Vytvára tak nebezpečnú rozbúrenú hladinu. Zábery si môžete pozrieť vyššie.

Záchranné akcie

Intenzívne dažde zasiahli oblasť koncom minulého týždňa. Na niektorých miestach spadlo za 24-hodín až 121 mm zrážok, čo je podľa štatistík najviac za uplynulých 118 rokov.

V dôsledku toho stúpli hladiny riek a vznikli rozsiahle záplavy. Záchranné tímy majú denne až 200 výjazdov, pričom na záchranu obyvateľov nasadili viac ako tucet helikoptér. Najčastejšie uviazli ľudia na strechách zatopených domov. Väčšina miest ostala úplne odrezaná od sveta.

Prečítajte si tiež:

Predpovede meteorológov sú priaznivé. Napriek tomu, že v oblastiach stále platí výstraha pred zrážkami, v utorok bolo počasie prevažne jasné. Úrady však aj tak žiadajú o pomoc. Do zasiahnutých oblastí preto mieri ďalšia stovka záchranárov.

Tento rok sú to už štvrté záplavy, ktoré sužujú východnú Austráliu. Odborníci pripisujú túto skutočnosť oceánskemu javu La Nina, ktorý vplýva nielen na teploty, vietor a prináša aj väčšie množstvo zrážok.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti