Poľskú pohraničnú obec zrejme zasiahli ruské rakety, hlásia dvoch mŕtvych

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ruské rakety v utorok údajne zasiahli aj Poľsko, ktoré je členskou krajinou NATO, a usmrtili dve osoby. Uviedol to vysokopostavený predstaviteľ amerických tajných služieb. Informuje o tom agentúra AP.

Raketa mala zasiahnuť sušičku obilia v obci Przewodów neďaleko hraníc s Ukrajinou. Poľské úrady potvrdili len informáciu o výbuchu a dvoch úmrtiach. 

O dopade rakiet informovalo prvotne poľské rádio ZET, iné miestne médiá sú však s príčinou výbuchu zdržanlivejšie. Poľská polícia sa oficiálne nevyjadrila. 

Informáciu zatiaľ nepotvrdili ani žiadne poľské úrady. Jediným zdrojom zostáva predstaviteľ amerických tajných služieb pre agentúru AP.

Zdroj: TV Markíza

Krátko po výbuchu

Hovorca poľskej vlády Piotr Müller uviedol, že vrcholní predstavitelia krajiny sa zišli na mimoriadnom zasadnutí v súvislosti s „krízovou situáciou“.

Zasadnutie členov vládneho brannobezpečnostného výboru a tiež Úradu národnej bezpečnosti (BBN) zvolali premiér Mateusz Morawiecki a prezident Andrzej Duda.

Müller dodal, že všetky informácie, ktoré budú na utorkovom zasadnutí prezentované, budú neskôr – ak to bude možné – tlmočené verejnosti.

Poľské úrady potvrdili výbuch

„Na východe Poľska došlo k výbuchu,“ uviedol hovorca poľskej vlády Piotr Müller. Dodal, že na mieste sú v súčasnosti tímy expertov, ktoré situáciu objasňujú. Zhromažďujú podrobnosti a situáciu označil za „vážnu“.

Spolu s Müllerom vystúpil aj vedúci Úradu národnej bezpečnosti Jacek Siewiera, ktorý dodal, že sú poľské orgány v kontakte s partnermi z NATO a americkými partnermi. Uviedol tiež, že Poľsko zvyšuje bojovú pripravenosť niektorých jednotiek v krajine.

Poľské úrady tak potvrdili výbuch, ale neuviedli, že na ich územie dopadli ruské rakety.

Prečítajte si tiež:

Rusko správy popiera

Ruské ministerstvo obrany v utorok poprelo správy o údajnom dopade dvoch ruských rakiet v Poľsku. Označilo ich za „úmyselnú provokáciu s cieľom vyhrotiť situáciu".

"Ruské zbrane nezasiahli žiadne ciele v blízkosti ukrajinsko-poľskej hranice," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré ministerstvo zverejnilo na sociálnej sieti Telegram.

Prečítajte si tiež:

Raketa zostrelená Ukrajincami, píše miestny novinár

Ruská raketa, ktorá dopadla v Przewodówe na východe Poľska, bola pravdepodobne zostrelená ukrajinskou protivzdušnou obranou. S odvolaním sa na svoje zdroje to uviedol Mariusz Gierszewski, redaktor poľského Radia ZET.

„Moje zdroje v (bezpečnostných) službách tvrdia, že to, čo zasiahlo Przewodów, sú s najväčšou pravdepodobnosťou pozostatky rakety zostrelenej ukrajinskými ozbrojenými silami," napísal Gierszewski na sociálnej sieti Twitter.

Experti skúmajú radarové záznamy

Na sociálnych sieťach sa objavili fotografie z miesta výbuchu v areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva v Przewodówe na východe Poľska vrátane poškodeného traktora, pričom črepiny naznačujú, že by mohlo ísť o pozostatky bojovej rakety.

Informoval o tom na svojom webe poľský denník Rzeczpospolita v súvislosti s informáciami, že na poľské územie dopadli dve ruské rakety.

Prečítajte si tiež:

​Ako pokračuje Rzeczpospolita, v opustených budovách bývalého poľnohospodárskeho došlo v utorok popoludní k výbuchu, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia. Poľské orgány preverujú rôzne verzie incidentu vrátane toho, že došlo k výbuchu bojovej rakety.

Špecialisti teraz skúmajú záznamy z radarových systémov armády aj pohraničnej stráže.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti