Svet reaguje na incident v Poľsku: Sme pripravení brániť každý centimeter územia NATO

Svet reaguje na incident v Poľsku: Sme pripravení brániť každý centimeter územia NATO
Zdroj: Profimedia

Slovenský premiér Eduard Heger vyjadril znepokojenie nad správami o dvoch raketách, ktoré údajne dopadli na farmu v Poľsku.

„So znepokojením sledujem aktuálnu situáciu v Poľsku. Kontaktoval som poľského premiéra Mateusza Morawieckeho. Som tiež v intenzívnej komunikácii s ministrom obrany SR Jaroslavom Naďom. Slovensko vyjadruje plnú podporu Poľsku. Sme pripravení byť zodpovedným spojencom," uvádza vo vyjadrení Eduard Heger.

​Poľsko mali v utorok údajne zasiahnuť ruské rakety a usmrtiť dvoch ľudí.

Informáciu zatiaľ oficiálne nepotvrdili žiadne poľské úrady. Jediným zdrojom je vysokopostavený predstaviteľ amerických tajných služieb, ktorý sa vyjadril pre agentúru AP.

Prehovorilo NATO aj EÚ

NATO tvrdí, že svoju činnosť po medializovaných správach úzko koordinuje s Poľskom. Správy tiež preverujú. „Skúmame tieto správy a úzko koordinujeme svoju činnosť s naším spojencom Poľskom,“ povedal predstaviteľ NATO pre CNN.

Šéf NATO Jens Stoltenberg zvolal na stredu mimoriadne stretnutie s veľvyslancami členských štátov aliancie NATO, ktoré bude venované situácii po výbuchu v Poľsku. S odvolaním sa na hovorkyňu NATO o tom informovala agentúra AFP.

Predseda Rady Európskej únie je po medializovaných správach šokovaný. „Som šokovaný správou o tom, že raketa alebo iná munícia zabila ľudí na poľskom území,“ uviedol na Twitteri.

„Rodinám vyjadrujem sústrasť. Stojíme pri Poľsku,“ povedal a dodal, že sú v kontakte s poľskými orgánmi, členmi Európskej rady a ďalšími spojencami.

Ukrajina vyzýva na stretnutie

Zelenskyj tvrdí, že Poľsko zasiahli ruské rakety. Poľské úrady však informáciu doposiaľ nepotvrdili.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovoril v tejto súvislosti vo svojom každodennom príhovore. Uviedol, že ruské rakety zasiahli Poľsko, pričom dodal, že „teror sa neobmedzuje len na naše štátne hranice“.

Ukrajina v utorok večer vyzvala členské krajiny NATO, aby v súvislosti so zatiaľ nepotvrdenými správami, že územie Poľska zasiahli ruské rakety, zvolali summit Aliancie aj za účasti predstaviteľov Kyjeva.

„Kolektívna odpoveď na ruské akcie musí byť tvrdá a zásadová," zdôraznil vo svojom statuse na platforme Twitter ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

„Dnes ochrana ukrajinského neba znamená ochranu NATO," zdôraznil Kuleba. Šéf ukrajinskej diplomacie v mene svojej krajiny opätovne potvrdil plnú solidaritu s Poľskom a vyslovil pripravenosť poskytnúť mu akúkoľvek potrebnú podporu.

Prečítajte si tiež:

Reakcie zo sveta

Tajomník amerického ministerstva obrany Pat Ryder uviedol, že USA „vedia o správach, podľa ktorých dve ruské rakety zasiahli mesto v Poľsku pri hraniciach s Ukrajinou“, no v súčasnosti nemajú informácie, ktoré by tieto správy potvrdzovali.

Tamojšie ministerstvo obrany zopakovalo, že USA bude brániť každý centimeter územia NATO a v súčasnosti čakajú na ďalšie informácie.

Vysokopostavený predstaviteľ Bieleho domu uviedol, že nemajú potvrdenie o žiadnom raketovom útoku v Poľsku a predstavitelia USA sa v súčasnosti snažia zistiť, čo presne sa stalo.

Americký prezident Joe Biden bol informovaný o správach z Poľska a čoskoro bude hovoriť s poľským prezidentom, uviedol Biely dom.

Prečítajte si tiež:

Spojené kráľovstvo uviedlo, že úzko spolupracuje so spojencami v súvislosti so správami o pristáti rakiet alebo striel v Poľsku.

„Tieto správy vyšetrujeme a úzko spolupracujeme so spojencami,“ uviedol pre CNN hovorca britského ministerstva zahraničných vecí.

Reagujú aj pobaltské krajiny

Znepokojenie vyjadrilo aj estónske ministerstvo zahraničných vecí.

„Najnovšie správy z Poľska sú veľmi znepokojujúce. Úzko konzultujeme s Poľskom a ďalšími spojencami. Estónsko je pripravené brániť každý centimeter územia NATO. Sme plne solidárni s naším blízkym spojencom Poľskom,“ uviedlo ministerstvo na Twitteri.

Lotyšský minister Artis Pabriks Poľsku vyslovil úprimnú sústrasť a z činu obvinil Rusko. „Úprimnú sústrasť našim poľským bratom v zbrani. Zločinecký ruský režim odpálil rakety, ktoré necielili len na ukrajinských civilistov, ale dopadli aj na územie NATO v Poľsku. Lotyšsko plne stojí za našimi poľskými priateľmi a tento zločin odsudzuje," napísal Pabriks na Twitteri.

„Litva je pevne solidárna s Poľskom,“ uviedol na sociálnej sieti litovský prezident Gitanas Nauseda. Dodal, že chránený musí byť každý centimeter územia NATO.

Česká ministerka obrany považuje správy za preukázané

Česká ministerka obrany Jana Černochová považuje podľa českého Deníka N správy o dopade rakiet na územie Poľska za preukázané. Informovali ju o tom náčelník českého Generálneho štábu Karel Řehka a šéf Vojenského spravodajstva Jan Beroun,

„Považujeme za preukázané, že tie rakety na poľské územie dopadli, inak by ma o tom neinformoval náčelník generálneho štábu a riaditeľ vojenského spravodajstva,“ povedala Černochová s tým, že Řehka aj Beroun už o vzniknutej situácii hovorili so zahraničnými partnermi.

Prečítajte si tiež:

Ak by aj išlo o omyl alebo provokáciu, podľa Černochovej by išlo o eskaláciu konfliktu. „Či išlo o omyl alebo schválnosť a provokáciu, sa dozvieme čoskoro. Všetky strany sa to teraz snažia rýchlo vyriešiť vrátane zistenia toho, o aký typ rakiet presne išlo,“ uviedla ministerka.

„Aj keby to bola provokácia alebo schválnosť, všetci to budeme vnímať ako eskaláciu konfliktu aj v súvislosti s tým, čo sa dnes dialo v Kyjeve," doplnila Černochová s odkazom na ďalšiu vlnu masívnych ruských raketových útokov na Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá.

Pozrite si aj príchod záchranných zložiek na miesto nešťastia:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Výbuch v Poľsku

Dôležité udalosti