Avizované sa stalo skutočnosťou. Trump ohlásil kandidatúru v prezidentských voľbách 2024

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bývalý americký prezident Donald Trump v stredu oficiálne oznámil, že v roku 2024 sa bude opäť uchádzať o úrad prezidenta Spojených štátov. Informovala o tom agentúra AP.

"Oznamujem svoju kandidatúru v prezidentských voľbách,“ povedal 76-ročný Trump za búrlivého potlesku aktivistov zhromaždených vo veľkej prijímacej sále svojej luxusnej rezidencie v Mar-a-Lago v štáte Florida.

Sľúbil tiež, že vo voľbách roku 2024 zabráni opätovnému zvoleniu Joea Bidena za prezidenta USA.

Prečítajte si tiež:

​Avizoval, že Amerika "bude späť", pričom pripomenul, aká bola počas jeho funkčného obdobia: mierová, prosperujúca a medzinárodne rešpektovaná krajina.

Ako konštatovala AP, Trump v príhovore ostro kritizoval svojho nástupcu, demokrata Joea Bidena, ktorý podľa neho dovolil, aby USA boli krajinou plnou násilia a zločinu, kde prudko stúpajúce ceny ničia americké domácnosti a kde "milióny" nelegálnych prisťahovalcov prekračujú hranice s Mexikom.

Krátko pred stretnutím so svojimi sympatizantmi Trump na príslušnom úrade oficiálne podal svoju kandidatúru na prezidentské voľby v roku 2024, čo bol de facto prvý oficiálny krok.

Tretia kandidatúra

Táto nová kandidatúra je Trumpovou treťou do Bieleho domu. K moci sa dostal v novembri roku 2016, keď sa svojím víťazstvom v druhom kole prezidentských volieb postaral o vytvorenie "najväčšieho novodobého politického prekvapenia", ako napísala agentúra AFP.

Trumpovi sa pred dvomi rokmi nepodarilo dosiahnuť znovuzvolenie a bol donútený prenechať Biely dom demokratickému kandidátovi Joeovi Bidenovi. Trump však svoju porážku nikdy nepriznal a nikdy sa s ňou nezmieril - podobne ako časť jeho sympatizantov.

Momentálne je Trump jediným republikánskym kandidátom na úread prezidenta USA. Veľké šance sa však v súboji o Biely dom dávajú guvernérovi štátu Florida Ronovi DeSantisovi.

Úradujúci prezident Joe Biden tiež oznámil, že bude pravdepodobne kandidátom vo voľbách v roku 2024. V tom čase bude mať 81 rokov.

Reakcia Bidena

Americký prezident Joe Biden reagoval na oznámenie Donalda Trumpa o ďalšej kandidatúre do Bieleho domu vyhlásením, že tento republikán počas výkonu funkcie "zlyhal" a Ameriku "nechal padnúť". Informovala o tom televízia CNN.

Svoj tvít z indonézskeho ostrova Bali, kde sa práve koná vrcholný summit skupiny G20, Biden doplnil o videokompiláciu, v ktorej sa uvádza, že Trump šéfoval ekonomike pre bohatých, útočil na systém zdravotnej starostlivosti i na práva žien, "maznal sa s extrémistami" a "podnecoval násilný dav", keď sa pokúsil zvrátiť svoju prehru vo voľbách v roku 2020.

V týchto voľbách Trumpa porazil práve demokrat Biden.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti