Minister Naď: Bude legitímne, ak Poľsko požiada o vzdušnú ochranu nad hranicami s Ukrajinou

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Premiér Eduard Heger potvrdil raketový incident na poľsko-ukrajinskej hranici, pri ktorom zomreli dvaja poľskí poľnohospodári. Bližšie informácie nechcel poskytnúť, pretože Poľsko prípad vyšetruje. O 10.00 h. zasadne NATO, kde bude Aliancia diskutovať o nešťastí. 

Minister obrany Jaroslav Naď priblížil, že existujú len tri scenáre, čo sa mohlo na mieste stať. Buď Rusko vystrelilo raketu a tá zmenila smer potom, čo ju trafil ukrajinský protivzdušný systém, alebo ruská raketa omylom zasiahla aj poľské územie, alebo na poľské územie padla ukrajinská raketa, ktorá bránila svoje územie pred ruským útokom.

„Všetky scenáre sú reakciou na ruskú agresiu,“ vyhlásil minister obrany. Podľa Naďa bude legitímne, ak bude teraz Poľsko žiadať Alianciu o posilnenie svojho vzdušného priestoru. Rovnako bude podľa neho primerané, ak bude Poľsko žiadať aj ochranu územia nad poľsko-ukrajinskými hranicami. V takom prípade by však aliančné jednotky vstúpili aj na územie Ukrajiny.

Prečítajte si tiež:

„Musíme počkať, s čím prídu Poliaci,“ dodal Naď.

Nevylúčil, že podobný incident sa môže stať aj na Slovensku, pretože hraničíme s Ukrajinou, na ktorú útočí Rusko. Heger zdôraznil, že aj vďaka NATO je náš vzdušný priestor chránený viac ako kedykoľvek predtým. 

„Naše systémy sú plne v pohotovosti, takže chránime bezpečnosť občanov Slovenskej republiky,“ vyhlásil premiér a dodal, že budeme naďalej podporovať Ukrajinu. 

K podpore suseda sa pridal aj minister zahraničných vecí Rastislav Káčer. Dodal, že štát monitoruje aj hoaxy a dezinformácie, ktoré sa šíria v súvislosti s útokom v Poľsku. „Rusko je útočník, agresor, krajina, ktorá rozpútala vojnu. Horšia klasifikácia z pohľadu medzinárodného práva nie je. Snaží sa spôsobiť utrpenie jednoduchým ľudom. Útočia na to, aby ľudia nemali teplo a elektrinu,“ dodal Káčer.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti