Republikáni získali väčšinu v americkej Snemovni reprezentantov

Voľby v kalifornskom Oaklande.
Voľby v kalifornskom Oaklande. Zdroj: TASR/B. Wittpenn/San Francisco Chronicle via AP

Americkí republikáni v noci na štvrtok získali tesnú väčšinu – 218 kresiel – v 435-člennej Snemovni reprezentantov Kongresu USA, ktorú doposiaľ kontrolovali demokrati. Vyplýva to z projekcie, ktorú zverejnila televízia CNN a ďalšie americké médiá.

Kontrolu nad Snemovňou reprezentantov republikánom zaistilo víťazstvo Mika Garciu v 27. kalifornskom obvode, uvádza BBC.

Moc v Kongrese Spojených štátov tak bude rozdelená, keďže kontrolu nad Senátom si minulý týždeň po víťazstve v kľúčovom štáte Nevada zaistili demokrati.

Väčšina, ktorú republikáni v Snemovni reprezentantov získali, je oveľa tesnejšia, ako očakávali, pripomína agentúra AFP. Aktuálny pomer kresiel v dolnej komore Kongresu je 218 republikánov a 210 demokratov. Toto číslo však zatiaľ nemusí byť konečné, keďže v niekoľkých amerických štátoch ešte stále prebieha sčítavanie hlasov.

Výsledky volieb
Výsledky volieb Zdroj: TASR/AP

​Republikánom po získaní väčšiny v Snemovni reprezentantov zagratuloval aj prezident Spojených štátov Joe Biden, ktorý uviedol, že je ochotný s nimi spolupracovať a slúžiť tak americkému ľudu.

Agentúra AFP pripomína, že v stredu bol za vodcu Republikánskej strany v Snemovni reprezentantov zvolený Kevin McCarthy, ktorý je favoritom na funkciu predsedu dolnej komory. Hlasovanie o tomto poste sa uskutoční 3. januára. McCarthy v prípade úspechu nahradí súčasnú predsedníčku Nancy Pelosiovú z Demokratickej strany.

Prečítajte si tiež:

​Americkí voliči v utorok 8. novembra rozhodovali o obsadení 35 kresiel v 100-člennom Senáte a všetkých 435 kresiel v Snemovni reprezentantov, kde si republikáni zaistili väčšinu len deň po tom, čo exprezident USA Donald Trump ohlásil svoju kandidatúru v prezidentských voľbách v roku 2024.

Viac o Trumpovej kandidatúre sa dozviete v tomto videu:

TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.