Súd rozhodol v prípade zostrelenia letu MH17, pri ktorom zomrelo 298 ľudí

Súd rozhodol v prípade zostrelenia letu MH17, pri ktorom zomrelo 298 ľudí
Zdroj: TASR/AP Photo/Phil Nijhuis

Holandský súd v prípade zostrelenia civilného letu MH17 nad východnou Ukrajinou odsúdil troch mužov na doživotie a jedného oslobodil. Informuje o tom agentúra AFP.

Rusi Igor Girkin a Sergej Dubinskij a Ukrajinec Leonid Charčenko, ktorých súdili v neprítomnosti, boli uznaní za vinných z vraždy a úmyselného spôsobenia havárie lietadla a dostali doživotné väzenské tresty.

Štvrtý obžalovaný - Rus Oleg Pulatov - bol oslobodený pre nedostatok dôkazov, uviedol sudca Hendrik Steenhuis. Prokurátori a odsúdení majú dva týždne na podanie odvolania.

Verdikt privítal aj Zelenskyj

Verdikt haagskeho súdu privítal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý však zároveň zdôraznil, že je potrebné vyvodiť zodpovednosť nielen voči samotným páchateľom, ale aj voči tým, ktorý útok na let MH17 nariadili.

„Vyvodenie zodpovednosti voči iniciátorom (útoku) má kľúčový význam, pretože vedomie beztrestnosti vedie k novým zločinom... Potrestanie všetkých zverstiev, ktorých sa dopustila a dopúšťa Ruská federácia, je neodvratné,"  napísal Zelenskyj na Twitteri.

Neprežil nikto na palube

Haagsky okresný súd zasadal v prísne stráženej súdnej sieni na letisku Schiphol. V súdnej sieni preplnenej príbuznými obetí predsedajúci sudca Hendrik Steenhuis na úvod pojednávania uviedol, že „súd zastáva názor, že MH17 zostrelila raketa Buk" odpálená z poľa na východnej Ukrajine.

Prečítajte si tiež:

Na lietadlo Boeing 777-200ER malajzijských aerolínií 17. júla 2014 proruskí separatisti odpálili protilietadlovú raketu a všetkých 298 ľudí na jeho palube zomrelo.

V ďalšom dôležitom zistení sa súd domnieva, že Rusko v tom čase kontrolovalo Doneckú ľudovú republiku (DĽR), separatistický región Ukrajiny.

Na súdny proces, ktorý sa začal v marci 2020 sa nedostavil nikto z obžalovaných. Je preto nepravdepodobné, že by si v dohľadnom čase odpykali trest. Prokuratúra žiadala pre nich doživotie.

Alternatívne príčiny havárie

Holandská prokuratúra uviedla, že raketový komplet Buk pochádzal z 53. protilietadlovej raketovej brigády v ruskom meste Kursk, kam sa po zostrelení lietadla vrátil.

Najvyššie postavený Igor Girkin, 51-ročný bývalý plukovník ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) bol v čase zostrelenia ministrom obrany v samozvanej DĽR. Sergej Dubinskij, Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko boli jeho podriadení.

Podľa prokuratúry bol Charčenko veliteľom proruskej povstaleckej bojovej jednotky a prijímal rozkazy priamo od Dubinského. Pulatova ako jediného na procese zastupovali obhajcovia.

Argumentovali, že prokurátori prípad založili na zisteniach medzinárodného vyšetrovania zostrelenia, pričom ignorovali alternatívne príčiny havárie. Na videozázname prehrávanom na súde Pulatov trval na svojej nevine. „Pre mňa je dôležité, aby bola odhalená pravda. Je pre mňa dôležité, aby moja krajina nebola obviňovaná z tejto tragédie," povedal sudcom.

Rusko tvrdí, že verdikt bol politicky motivovaný

Rusko kritizovalo verdikt holandského súdu, ktorý vo štvrtok odsúdil na doživotie troch mužov obžalovaných v prípade zostrelenia civilného letu MH17 nad východnou Ukrajinou. Podľa Moskvy bolo rozhodnutie súdu politicky motivované.

Spojené štáty naopak výrok holandského súdu privítali, informuje agentúra AFP.

„Priebeh a výsledky pojednávaní naznačujú, že boli založené na politickej objednávke s cieľom podporiť verziu (udalostí) presadzovanú Haagom a jeho spojencami," uvádza sa vo štvrtkovom vyhlásení ruského rezortu diplomacie.

Okresný súd v holandskom Haagu dal prednosť politike pred „princípmi nestrannej justície," čím vášne poškodil povesť holandského súdnictva, tvrdí ruské ministerstvo. Súd bol podľa neho pod „bezprecedentným tlakom" zo strany holandským politikov, prokuratúry aj médií a preto bol celý proces jedným z najškandalóznejších v dejinách justície.

USA má iný názor

Celkom opačný názor na verdikt vyjadrilo americké ministerstvo zahraničných vecí. „Rozhodnutie okresného súdu v Haagu je dôležitým momentom v rámci pokračujúcich snáh o zaistenie spravodlivosti pre 298 ľudí, ktorý stratili svoje životy 17. júla 2014" pri zostrelení letu MH17, uviedol šéf americkej diplomacie Antony Blinken.

Vynesené tresty podľa neho dokazujú pevné odhodlanie Holandska vyšetriť skutočný priebeh celej tejto tragédie a potrestať osoby za ňu zodpovedné.

O zostrelení letu MH17 si pozrite aj archívnu reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.