Česko chystá vlastný sankčný zoznam voči Rusom. Mohol by byť prísnejší ako európsky

Česko chystá vlastný sankčný zoznam voči Rusom. Mohol by byť prísnejší ako európsky
Zdroj: Unsplash/Dmitry Goykolov

Česko chystá vlastný sankčný zoznam. Týkať by sa mal tých Rusov a Bielorusov, ktorí pomáhajú Vladimírovi Putinovi. Česi by chceli ísť nad rámec sankcií Európskej únie. Návrh je už v Senáte a platiť by mohol od nového roka.

Európsky sankčný zoznam sa zvyčajne zameriava na zákaz vstupu do krajiny alebo na zmrazenie majetku. Česi chcú uplatňovať širšie obmedzenia. Zákon by zároveň lepšie odhalil vlastnícke štruktúry firiem, z ktorých profitujú podporovatelia vojny na Ukrajine.

Prečítajte si tiež:

Podľa ČT24 by sa sankcie mali týkať napríklad Leonida Levitina, brata ruského exministra dopravy Igora Levitina. 

Ten je zároveň poradcom šéfa Kremľa Vladimíra Putina. Cez svoju firmu na Cypre investoval v Česku stovky miliónov korún. Podobných adeptov na sankčný zoznam je údajne 60.

Prečítajte si tiež:

Dôvodom na umiestnenie na sankčný zoznam by nebola len podpora vojny na Ukrajine. „Druhá vec je samozrejme zahraničný a bezpečnostný záujem Českej republiky. Máme určité signály už z minulosti na subjekty, ktoré by sme chceli zaradiť na zoznam, ale z jasných dôvodov o nich nemôžeme hovoriť,“ povedal zahraničnopolitický riaditeľ a osobitný splnomocnenec ministerstva zahraničných vecí David Kopecký.

Podľa šéfa českej diplomacie Jána Lipavského to bude pre českú zahraničnú politiku významný nástroj.

Pozrite si archívnu reportáž o sankciách voči Rusku:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti