Tyrannosaurus rex mohol byť oveľa väčší, ako si vedci doteraz mysleli

Tyrannosaurus rex mohol byť oveľa väčší, ako si vedci doteraz mysleli
Tyrannosaurus Rex. Zdroj: shutterstock.com/Warpaint

Zástupcovia druhu Tyrannosaurus rex mohli byť až o 70 percent väčší, ako si vedci doteraz mysleli. Ukazujú to modely paleontológov z Kanadského prírodovedného múzea v Ottawe, podľa ktorých mohol tento obávaný predátor vážiť až 15 ton, píše portál Livescience.

Doteraz najťažším objaveným zástupcom druhu Tyrannosaurus rex bol jedinec s prezývkou Scotty, ktorý počas svojho života vážili okolo 8 800 kilogramov. Model ale ukázal, že najväčší zástupca tohto druhu mohol mať hmotnosť približne o 70 percent vyššiu.

Prečítajte si tiež:

​Tím vedcov najskôr preskúmal fosílne záznamy, podľa ktorých na Zemi kedysi žilo až 2,5 miliardy týchto mäsožravých dinosaurov. Objavených však doteraz bolo iba 32 fosílií dospelých jedincov, ktoré nepredstavujú dostatočne veľkú vzorku.

Autori na základe počtu týchto prehistorických predátorov a ich priemerného veku dožitia vytvorili dva modely, podľa ktorých určili maximálnu veľkosť. V jednom z modelov vzali do úvahy aj možné rozdiely medzi samcami a samicami. V prípade, že by sa tieto rozdiely prejavovali aj u tyrannosaurov, vedci odhadujú, že by vážili až 24 ton.

Tento model však nakoniec zavrhli, pretože keby zodpovedal realite, už by objavili oveľa väčšie kostrové pozostatky týchto tvorov.

Odborníci upozornili, že na definitívne potvrdenie svojich záverov budú musieť objaviť fosílie, ktoré by sa k ich výsledkom približovali.

Ako mohol vyzerať najväčší predátor Európy? Vedci objavili pozostatky mäsožravého giganta, ktorý kedysi obýval starý kontinent.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti