Zahraničné

Neuhádnete, ktorý národ vypije najviac červeného vína

Žena s pohárom vína
Zdroj: guardian.co.uk

Nie sú to ani Francúzi ani Talian.

Čína sa stala celosvetovo najväčším spotrebiteľom červeného vína, pričom v tejto oblasti predbehla aj tradičné krajiny ako Francúzsko či Taliansko. Jednotkou v konzumácii všetkých vín však naďalej zostávajú USA, oznámila v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na francúzsku organizáciu Vinexpo.

Číňania vypili vlani vyše 1,8 miliardy fliaš červeného vína, čo v obchodnej terminológii znamená 155 miliónov prepraviek s objemom deväť litrov. Za uplynulých päť rokov to predstavuje zvýšenie o 136 percent. Na druhej priečke sa umiestnilo Francúzsko a na tretej Taliansko. Štatistické údaje poskytla britská spoločnosť IWSR.

Dôvodom vzostupu pitia červeného vína v Číne - odhliadnuc od rastúceho bohatstva krajiny - je skutočnosť, že tamojší obyvatelia uprednostňujú tento druh moku na základe kultúrnych tradícií, tvrdí Guillaume Deglise, riaditeľ Vinexpo. "Červená je v Číne považovaná za farbu šťastia, kým biela za farbu smrti," uviedol Deglise.

USA sú od roku 2011 najväčším konzumentom vína na svete, pričom sa predpokladá, že v roku 2017 sa spotreba zvýši na 385 miliónov prepraviek. Údaje boli zverejnené pred výstavou Vinexpo Asia-Pacific, ktorá sa uskutoční v Hongkongu 27.-29. mája. Na podujatí sa predstaví 1300 vystavovateľov a očakáva sa účasť 18.000 návštevníkov.

LONDÝN, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.