WHO chystá nový zoznam patogénov v snahe rýchlo reagovať na budúce pandémie

WHO chystá nový zoznam patogénov v snahe rýchlo reagovať na budúce pandémie
Zdroj: Shutterstock.com/@Prostock-studio

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok (21.11.) uviedla, že pripravuje nový zoznam prioritných patogénov, ktoré môžu spôsobiť vypuknutie pandémie alebo vznik ohnísk nákazy, a mali by byť preto pozorne sledované. Informovala o tom agentúra AFP.

Cieľom je podľa WHO aktualizovať zoznam používaný na usmernenie investícií do globálneho výskumu a vývoja a to najmä vakcín, testovania a liečby.

Zdravotnícka agentúra OSN z tohto dôvodu zvolala viac ako 300 vedcov, aby preskúmali dôkazy o viac ako 25 rodinách vírusov a baktériách. Preskúmajú aj takzvané „ochorenie X“ - neznámy patogén, ktorý by mohol spôsobiť vážnu medzinárodnú epidémiu.

Prečítajte si tiež:

„V rámci výskumu a vývoja protiopatrení je nevyhnutné zamerať sa na prioritné patogény a rodiny vírusov pre rýchlu a efektívnu reakciu na epidémiu a pandémiu,“ povedal riaditeľ WHO pre núdzové situácie Michael Ryan.

„Bez významných investícií do výskumu pred pandémiou ochorenia COVID-19 by nebolo možné vyvinúť v rekordnom čase bezpečné a účinné vakcíny,“ dodal.

Zoznam patogénov bol prvýkrát zverejnený v roku 2017. V súčasnosti zahŕňa COVID-19, vírusové ochorenie ebola a vírus marburg, horúčku Lassa, ochorenia MERS a SARS, vírusy Nipah a zika a ochorenie X. Očakáva sa, že upravený zoznam bude zverejnený do apríla 2023.

Pozrite si aj archívnu reportáž o covid pasoch a krajinách, ktoré od vás môžu žiadať plnú zaočkovanosť proti koronavírusu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Opatrenia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.