Pobrežie Šalamúnových ostrovov zasiahlo silné zemetrasenie

Pobrežie Šalamúnových ostrovov zasiahlo silné zemetrasenie.
Pobrežie Šalamúnových ostrovov zasiahlo silné zemetrasenie. Zdroj: TASR/AP Photo/Charley Piringi

Pobrežie Šalamúnových ostrovov nachádzajúcich sa v Austrálii a Oceánii zasiahlo v utorok ráno miestneho času silné zemetrasenie s magnitúdou 7,0. Informujú o tom agentúry AFP a DPA s odvolaním sa na americkú geologickú službu USGS.

K zemetraseniu došlo o 03.03 SEČ približne 15 kilometrov juhozápadne od ostrova Guadalcanal, na ktorom leží hlavné mesto Honiara, v hĺbke 15 kilometrov, približuje USGS. Bezprostredne neboli hlásené rozsiahlejšie škody ani zranené osoby.

Prečítajte si tiež:

​Pre oblasť pobrežia Šalamúnových ostrovov v rámci 300 kilometrov od epicentra zemetrasenia bolo vydané varovanie pred vlnami cunami.

Očití svedkovia hlásili mohutné otrasy, ktoré zhodili na zem televízory či iné predmety. Reportér AFP v Honiare uviedol, že otrasy trvali zhruba 20 sekúnd. Ako dodal, v niektorých častiach metropoly vypadol prúd a ľudia sa utekali z pracovísk skryť na vyššie poschodia.

Prečítajte si tiež:

​Šalamúnove ostrovy, Papua-Nová Guinea a mnoho ďalších ostrovov v regióne leží v seizmicky aktívnej zóne, tzv. Ohnivom kruhu, kde dochádza ku zhruba 90 percentám všetkých zemetrasení na svete. Na indonézskom ostrove Jáva zomrelo pri pondelkovom zemetrasení viac než 160 ľudí a stovky ďalších sa zranili.

Pozrite si archívnu reportáž z 21.11. o zemetrasení na Jáve:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prírodné javy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.