Minister Káčer reaguje na Orbánovu provokáciu: Ostré slová aj fráza v maďarčine

Minister Káčer reaguje na Orbánovu provokáciu: Ostré slová aj fráza v maďarčine
Maďarský premiér Viktor Orbán a kapitán maďarskej futbalovej reprezentácie Balász Dzudzszak.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán spôsobil medzinárodný rozruch, keď vo videu zverejnenom na Facebooku pózoval so šálom s mapou veľkého Uhorska.

Rumunský rezort diplomacie v pondelok vydal vyhlásenie, v ktorom označil Orbánov prejav za neprijateľný, uviedlo internerové vydanie denníka Népszava. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Podľa Bukurešti je revizionistický prejav Orbána neprijateľný a v priamom rozpore so súčasnou realitou skutočnosť.

Kauzu si všimol aj nemecký spravodajský server Spiegel.de v článku pod titulkom „Orbán provokuje odkazom na väčšie Maďarsko“.

Orbán sa na videozázname po nedeľňajšom futbalovom zápase maďarskej reprezentácie proti Grécku lúči s odchádzajúcim rekordným 109-násobným futbalovým reprezentantom Balázsom Dzsudzsákom.

Veľké Uhorsko zahŕňa okrem samotného súčasného Maďarska aj časti území Srbska a Ukrajiny, ale aj časti členských krajín Európskej únie Slovenska, Rakúska, Chorvátska a Rumunska.

Minister Káčer reaguje na provokáciu

Na gesto maďarského premiéra reagovala aj slovenská diplomacia. Minister zahraničných vecí Rastislav Káčer na Facebooku Orbánovo gesto odsúdil s tým, že ho považuje za „hnus a humus“.

Káčer zdôraznil, že Maďari sú na Slovensku vítaní rovnako ako všetci ostatní občania. Naši občania. To, čo ale podľa neho nemá miesto vo vzťahoch medzi krajinami je iredenta a revizionizmus.  To, k čomu takéto postoje vedú minister prirovnal k začiatku druhej svetovej vojny a ruskej agresii na Ukrajine.

„Ako som pred niekoľkými rokmi komentoval gestá svojho premiéra v inej súvislosti, tak dnes zopakujem to isté v tejto situácii na margo iného premiéra. „Hnus a humus“. Možno to nie je diplomatická mluva ‚az is számít azaért’ ( v preklade „aj to sa počíta“ pozn. red.),“ napísal šéf slovenskej diplomacii na sociálnej sieti. 

Prečítajte si tiež:

Orbána kritizovali už aj Ukrajina a Chorvátsko

Predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána za pózovanie so šálom s mapou veľkého Uhorska kritizovalo po Rumunsku už aj Chorvátsko a Ukrajina. Upozorňuje na to webová stránka komerčnej televízie ATV, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

„Čo sa týka šálov, tie som nevidel a nechcem riešiť cudzie šály. Čo sa však týka územných nárokov voči Chorvátsku kohokoľvek, vrátane Maďarska, tieto sú pre nás absolútne neprijateľné, to pre nás nie je právo slobodnej voľby,“ vyhlásil chorvátsky premiér Andrej Plenkovič.

Kyjev si predvolal v tejto záležitosti maďarského veľvyslanca na Ukrajine. „Šírenie revizionistických myšlienok v Maďarsku neprispieva k rozvoju ukrajinsko-maďarských vzťahov,“ napísal na sociálnej sieti hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko.

„Futbal nie je politika. Neviďme niečo, čo neexistuje! Maďarský národný tím je tímom všetkých Maďarov, nech žijú kdekoľvek,“ reagoval na kritiku Orbán na Facebooku.      

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti