VIDEO: Jadran zasiahli búrky a silný vietor. Pod vodou skončili obľúbené chorvátske a slovinské letoviská

VIDEO: Jadran zasiahli búrky a silný vietor. Pod vodou skončili obľúbené chorvátske a slovinské letoviská
Zatopený hotel v Pirane. Zdroj: Reprofoto: YouTube

Severné pobrežie Jadranského mora od utorkového (22. 11.) rána trápi neobvykle zlé počasie. Kombinácia búrok, silného vetra a prílivu spôsobila zatopenie hneď niekoľkých obľúbených letovísk v Chorvátsku a v Slovinsku.

Pod vodou už je napríklad slovinské letovisko Piran. Vo vyhľadávanom prístavnom meste zaparkované autá na Tartini Square obkolesuje voda, píše web 24ur.com.

Ten doplnil, že medzi šiestou a siedmou hodinou ráno sa v slovinských prímorských mestách rozozvučali sirény ako varovanie pred povodňami. Hasiči pomáhajú obyvateľom a majiteľom prevádzok s vrecami s pieskom.

„Voda je všade extrémne vysoko. Zaplavuje aj miesta, kde to nie je bežné. Takéto záplavy sme zaznamenali naposledy v roku 2019,“ okomentoval situáciu šéf záchranárov v Pirane Peter Ventin. Spresnil, že problémy hlásia aj z Izoly.

Portál Delo doplnil, že v meste Koper dokonca namerali piatu najvyššiu hladinu mora od roku 1961.

Podobne je na tom aj Chorvátsko

Náročná situácia je aj v chorvátskych lokalitách ako Pula, Rijeka alebo Rovinj.

Štátny meteorologický ústav vyhlásil v utorok najvyšší stupeň ohrozenia pre všetky prímorské oblasti, hlási spravodajský net.hr.

Pri meste Rijeka meteorológovia očakávajú, že vietor dosiahne v nárazoch rýchlosť až 135 kilometrov za hodinu. Najsilnejší vietor by mal byť v stredu (23. 11.).

Ochránené nebudú pravdepodobne ani južnejšie mestá. V Splite meteorológovia očakávajú vietor s rýchlosťou až 120 kilometrov za hodinu, v Dalmácii by mal dosahovať rýchlosť zhruba 110 km/h.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti