Z nemeckého múzea ukradli zlaté keltské mince za milióny eur

Z nemeckého múzea ukradli zlaté keltské mince za milióny eur
Zdroj: Shutterstock.com/@Jens Kalaene/dpa/ZB

Súbor keltských mincí v hodnote niekoľkých miliónov eur odcudzili v utorok z múzea v nemeckom meste Manching. Zamestnanci tejto inštitúcie zistili, že predmetná „vitrína je rozbitá a celá zbierka zlatých mincí je preč“, uviedla pre tlačovú agentúru AFP miestna polícia.

Vyšetrovatelia bezprostredne neposkytli žiadne ďalšie podrobnosti o okolnostiach lúpeže, ale tamojšie úrady upozornili na prerušenie telefonických a internetových služieb.

„Odrezali celý Manching. Múzeum je prísne strážené miesto, ale všetky spojenia s políciou boli prerušené. Pracovali tu profesionáli,“ povedal starosta Herbert Nerb. Zmiznutie pokladu je pre toto bavorské mesto „úplnou katastrofou“, dodal.

Prečítajte si tiež:

Súbor 450 zlatých mincí bol ozdobou Keltského a rímskeho múzea v Manchingu (KRMM). Mince objavené v roku 1999 pochádzajú z tretieho storočia pred n. l. a podľa vyjadrenia polície majú hodnotu „niekoľko miliónov eur“, konštatuje AFP.

Tento prípad je najnovším zo série veľkých a publicitu priťahujúcich krádeží v nemeckých múzeách. V roku 2017 ukradli z prestížneho Bodeho múzea v Berlíne nadrozmernú zlatú mincu v nominálnej hodnote milión kanadských dolárov. Išlo o jeden z exemplárov šesťdielnej série s názvom Veľký javorový list (Big Maple Leaf).

Prečítajte si tiež:

Minca s hmotnosťou sto kilogramov je považovaná za druhú najväčšiu zlatú mincu na svete. Jej trhová hodnota bola v danom čase približne štyri milióny amerických dolárov. 

V roku 2019 si zlodeji z múzea Zelená klenba v Drážďanoch odniesli 21 historických šperkov a ďalších cenností. Po klenotoch nezostala dodnes žiadna stopa. Krádežou vznikla škoda za najmenej 113,8 milióna eur, tvrdia experti.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti