Český vedec Flegr, ktorý šíril katastrofické scenáre, otočil. Teraz hovorí o konci covidu

Český vedec Flegr, ktorý šíril katastrofické scenáre, otočil. Teraz hovorí o konci covidu
Český biológ Jaroslav Flegr. Zdroj: profimedia.sk/MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA

Český biológ Jaroslav Flegr počas vrcholu pandémie koronavírusu patril medzi najskeptickejších vedcov. Hovoril o katastrofických scenároch.

Pred dvomi rokmi varoval, že koronavírusu sa už nezbavíme, v Česku bude na covid zomierať tisíc ľudí denne a v uliciach budú stáť chladiarenské autá na mŕtvoly, ktoré sa nezmestia do márnic.

Teraz prekvapivo pripustil, že pandémii už zrejme odzvonilo. Podľa najznámejších českých epidemiológov je však takéto tvrdenie predčasné, píše portál Novinky.

Prečítajte si tiež:

​Rastislav Maďar a Roman Prymula napriek priaznivým počtom nových prípadov nakazených a hospitalizovaných sú, čo sa týka definitívnych verdiktov o konci pandémie opatrní. Vírus totiž podľa nich stále môže mutovať a nemáme istotu, že ďalšie varianty nebudú predstavovať zvýšenú hrozbu.

„Už je to tu! Najnovší variant BQ.1.1 prevláda na mnohých miestach, ale vlna hospitalizácií sa tam nekoná. Je to prvý variant, ktorý v porovnaní s predošlými variantmi obchádza imunitu, a pritom nespôsobuje vlnu hospitalizácií. Tie predošlé posielali do nemocníc ľudí bez imunity. Koniec-zvonec?“ napísal vedec v nedeľu na Twitteri.

Tvrdenia o konci covidu sú predčasné

V Česku od začiatku pandémie zomrelo takmer 42-tisíc nakazených. Vyliečilo sa vyše 4,1 milióna ľudí. Jeho katastrofické scenáre spred dvoch rokov sa tak našťastie nenaplnili. 

S Flegrovou otočkou však mnohí odborníci nesúhlasia.

„BQ.1.1. nespôsobuje vlnu hospitalizácií, pretože väčšina populácie už má hybridnú imunitu (očkovanie plus prekonanie ochorenia). Neobchádza teda imunitu úplne. Na imunitne naivných myšiach je rovnako nebezpečný. To znamená, že nezaočkovaní ľudia sú v rovnakom ohrození,“ oponoval Flegrovi slovenský imunológ Vladimír Leksa.

O konci covidu by nehovoril ani český bývalý minister zdravotníctva Prymula. „Ja si myslím, že je predčasné hovoriť, že je koniec zvonec. Nepochybne je ten vývoj priaznivý. Ale či to znamená úplný koniec, to by som si netrúfol povedať,“ uviedol pre Novinky.

Prečítajte si tiež:

Podľa Prymulu je otázne, čo sa bude diať ďalej. Nevylučuje, že príde nová mutácia, ktorá môže predstavovať problém. „Ale to je veštenie z kryštálovej gule,“ dodal epidemiológ.

Jeho kolega Maďar má podobný názor. „Každý nový variant a subvariant, ktorý získa dominanciu, je viac infekčný ako ten predošlý a následkom mnohých mutácií stráca na svojej virulencii. To znamená, že klesá jeho nebezpečnosť. Či subvariant BQ.1.1. znamená koniec, je dané uhlom pohľadu,“ vysvetlil.

Vírus SARS-CoV-2 s nami podľa Maďara zostane dlhodobo a covid bude naďalej privádzať pacientov do nemocníc a na jednotky intenzívnej starostlivosti, ale už nie v takých vysokých počtoch.

​V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž (10. 9.) o dlhodobých následkoch covidu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti