Súd rozhodol. Škótsko nemôže zorganizovať ďalšie referendum o nezávislosti

Súd rozhodol. Škótsko nemôže zorganizovať ďalšie referendum o nezávislosti
Ľudia držia škótske vlajky pred budovou súdu v Londýne. Zdroj: Aaron Chown/PA via AP

Škótsky parlament nemôže zorganizovať druhé referendum o nezávislosti Škótska bez súhlasu Londýna. V stredu o tom jednomyseľne rozhodol Najvyšší súd Spojeného kráľovstva. Informuje stanica Sky News.

Škótsky parlament podľa verdiktu súdu nemá právomoc schváliť legislatívu o vypísaní nového referenda o nezávislosti bez súhlasu britskej vlády, resp. britského parlamentu.

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová navrhovala uskutočniť referendum v októbri 2023 s otázkou: "Malo by byť Škótsko nezávislou krajinou?", píše agentúra AP. Sturgeonová vyjadrila nad stredajším verdiktom súdu sklamanie.

Prvé referendum o nezávislosti sa v Škótsku konalo na jeseň 2014. Škóti sa vtedy vyjadrili proti nezávislosti v pomere 55 k 45 percentám; volebná účasť dosiahla takmer 85 percent.

Prečítajte si tiež:

​Škótska autonómna vláda vtedy tvrdila, že takýto plebiscit možno uskutočniť len "raz za generáciu". Súčasná šéfka škótskej vlády by ho však chcela zopakovať už po necelých desiatich rokoch.

Konzervatívna britská vláda dlhodobo odmieta schváliť hlasovanie o nezávislosti Škótska, pričom argumentuje, že sa o tejto otázke rozhodlo už v prvom referende.

Podľa agentúry AP stredajší verdikt britského najvyššieho súdu zrejme definitívne neukončí dlhodobý spor týkajúpolci sa konania ďalšieho škótskeho referenda o nezávislosti.

Podľa prieskumov sú Škóti v otázke nezávislosti rozdelení približne na dva rovnaké tábory. Väčšina z nich si však neželá, aby nové referendum konalo už v blízkej budúcnosti.

Pozrite si archívnu reportáž o budúcnosti Škótska v únii.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti