Diplomatický škandál: Symbol bývalého Uhorska na šále maďarského premiéra rozhorčil susedov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Rozlúčka s futbalistom Balážom Dzsudzsákom by zrejme zaujala len futbalových fanúšikov, ak by Viktor Orbán prišiel bez šálu. Mal na ňom totiž mapu, ktorá so súčasnými hranicami Maďarska nemá veľa spoločného. Riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Tomáš Strážay hovorí, že ide o mapu Uhorska tak, ako sme ho poznali pred prvou svetovou vojnou.

„To znamená, je to územie dnešného Maďarska plus časti susedných krajín – môžeme začať Rakúskom a spolkovou krajinou Burgenland, celým územím Slovenska, územím Zakarpatskej oblasti Ukrajiny, časti Rumunska, Srbska, časť Chorvátska. Vidíme, že to územie ďaleko presahuje dnešné hranice Maďarska,“ vysvetlil.

Video vyvolalo pohoršenie. Minister diplomacie Rastislav Káčer pripomína, že zďaleka nejde o ojedinelý incident. V statuse ho označil za hnus a humus. „Je to taký vrchol toho ľadovca a myslím si, že bol to moment, na ktorý bolo treba reagovať. Reagovali na to všetci susedia a myslím, že to vyjadrenie, ktoré som včera urobil bolo celkom jednoznačné,“ podotkol.

Prečítajte si tiež:

K celej veci sa vyjadril aj Viktor Orbán. „Futbal nie je politika. Nehľadajme v tom niečo, čo tam nie je. Maďarský národný tím patrí všetkým Maďarom bez ohľadu na to, kde žijú,“ uviedol.

Maďarského premiéra sa u nás predsa len niekto zastal. Poslanec György Gyimesi (OĽaNO) odkazuje, že mapka má byť symbolom národnej jednoty. „Neviem sa dočkať, kedy raz minister zahraničných vecí upozorní na to, aká trauma to môže byť pre generácie národnostnej menšiny, ktoré sú socializované v inej kultúre, odtrhnuté od svojho národa a aká dôležitá je historická pamäť, ktorá reviduje túto historickú traumu,“ poznamenal poslanec.

Podľa Strážaya stojí za zváženie, v akom kontexte sa táto symbolika používa. „Ak to je v historickej debate alebo v uzavretom klube fanúšikov, je to niečo iné, ako keď si ju dá na plecia premiér krajiny,“ objasnil.

Prečítajte si tiež:

Tvrdú reakciu poslali aj siedmi slovenskí europoslanci. Premiérov šál považujú za provokáciu. 

„Aj tá jeho reakcia po tom, čo hovorí, že maďarský tím je tímom všetkých Maďarov, bez ohľadu na to, kde žijú je veľmi nebezpečný, lebo je postavený len na etnickom princípe a ten nemá v Európe miesto. EÚ je úniou členských štátov založená na rešpektovaní pravidiel hlavne hraníc. V Európe sú dnes iba dvaja politici, ktorí hranice nerešpektujú a to je Orbán a Putin,“ uzavrel europoslanec Ivan Štefanec (KDH).

Obzvlášť citlivo reagovali Ukrajinci, ktorí si predvolali maďarského veľvyslanca. Naše ministerstvo zahraničia tak nespravilo, ale o téme by sa mohlo hovoriť už zajtra na stretnutí V4 v Košiciach. Viac v reportáži hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti