WHO: Osýpky predstavujú bezprostrednú hrozbu pre ľudstvo, situácia je znepokojujúca najmä v subsaharskej Afrike

WHO: Osýpky predstavujú bezprostrednú hrozbu pre ľudstvo, situácia je znepokojujúca najmä v subsaharskej Afrike
Logo WHO.

Osýpky predstavujú pre pokles v objeme očkovania a oslabenia dohľadu nad týmto ochorením bezprostrednú hrozbu pre ľudstvo. Uviedli to v stredu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Vírus osýpok je jedným z najviac nákazlivých vírusov prenosných na človeka, no očkovaním sa dá jeho šíreniu takmer úplne zabrániť, píše Reuters. Na to je však potrebné zaočkovať 95 percent populácie. 

V roku 2021 pre prekážky spôsobené pandémiou koronavírusu nedostalo vakcínu proti osýpkam takmer 40 miliónov detí, uviedli WHO a CDC v spoločnej správe. 

Prečítajte si tiež:

​Počty prípadov osýpok sa v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi výrazne nezvýšili. Podľa Patricka O'Connora, ktorý sa v rámci WHO venuje osýpkam, je teraz správny čas na podniknutie krokov proti šíreniu ochorenia. „Sme na križovatke,“ povedal v utorok (22.11.) O'Connor. „Bude to veľmi náročných 12 - 24 mesiacov, počas ktorých sa budeme usilovať upokojiť situáciu,“ dodal. 

WHO zaznamenala od roku 2022 nárast rozsiahlych znepokojivých ohnísk nákazy. Znepokojujúca je najmä situácia v subsaharskej Afrike.

Pozrite si aj archívnu reportáž o covid pasoch a krajinách, ktoré od vás môžu žiadať plnú zaočkovanosť proti koronavírusu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.