Zahraničné

Juh USA prekvapil chlad. Vyhlásili výnimočný stav

Sneh v americkom štáte Mississippi
Zdroj: SITA

Mrzlo dokonca aj na Havaji a na Floride.

Tri americké štáty Louisiana, Mississippi a Severná Karolína vyhlásili núdzový stav v reakcii na nečakane chladné počasie spojené so snežením.

Silné sneženie a teploty pod bodom mrazu spôsobili množstvo dopravných nehôd a uzavretie škôl, úradných budov ako aj medzinárodného letiska Luisa Armstronga v New Orleanse. Pre arktický vzduch prichádzajúci zo severných oblastí USA úrady vyzvali motoristov, aby nevychádzali na zľadovatené cesty.

Zdroj: SITA

Počasie s teplotami pod bodom mrazu je pre obyvateľov južných štátov nezvyčajné, keďže sa objavuje raz za približne desať rokov. Jeho dôsledkom bolo už zrušenie alebo meškanie tisícov letov.

V Alabame si hromadná nehoda na zľadovatenej ceste vyžiadala dva ľudské životy. Problémy má aj Texas. Austinská polícia hlásila desiatky nehôd spôsobených ľadom na cestách.

USA ešte začiatkom roka zasiahol arktický front a s ním spojené kruté mínusové teploty, ktoré postihli veľkú časť územia USA. Mrazivé počasie sa rozšírilo zo stredozápadu aj do východných a južných častí krajiny a spôsobilo zrušenie tisícov letov.

V Minnesote zase namerali mínus 37 stupňov, v Montane mínus 52 a pod mínus 40 klesla teplota aj v Indiane, Nebraske, Ohiu, či Južnej Dakote. Vlna mrazivého počasia si vyžiadala viac ako 20 úmrtí.

Zdroj: SITA

USA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.