Obyvatelia horských oblastí Peru sú zúfalí. V regiónoch uhynulo až 500 alpák, žiadajú vládu o pomoc

Obyvatelia horských oblastí Peru sú zúfalí. V regiónoch uhynulo až 500 alpák, žiadajú vládu o pomoc
V regiónoch uhynulo až 500 alpák, žiadajú vládu o pomoc Zdroj: shutterstock.com/Damon Beckford

V Peru hromadne umierajú alpaky. V uplynulých týždňoch obyvatelia v stredných a južných regiónoch krajiny objavili približne 500 tiel. Ako uviedla agentúra Reuters, na vine je počasie.

Jednou zo zasiahnutých oblastí je Huancavelica, ktorá sa nachádza vo výške 3 676 metrov nad morom. V posledných mesiacoch zasiahol región chlad, mráz a dokonca aj sneženie.

Zmena počasia spôsobila zamrznutie lúk, na ktorých sa bežne pasú lamy alpaky. Keďže zvieratá odrazu nemali čo jesť, začali umierať od hladu.

„Bojíme sa. Žijeme len vďaka alpakám, no teraz približne polovica našich lám uhynula. Nemáme žiadny iný príjem. Neviem, ako prežijeme,“ tvrdí miestny obyvateľ, ktorý tak prišiel o značný príjem potravy.

Prečítajte si tiež:

Problém je, že v lokalite nevypestujú žiadnu zeleninu. „Nie sú tu žiadne plodiny ako napríklad zemiaky. Chladné počasie zničí prakticky všetku úrodu,“ reaguje miestny farmár.

Zasiahnuté oblasti preto žiadajú o okamžitý zásah regionálnych a vnútroštátnych orgánov a vyhlásenie výnimočného stavu v andskom regióne Peru.  

„Žiadame národnú vládu o vyhlásenie núdzového stavu. Dúfame, že vláda zhodnotí krízu v sektore, a to nielen v Huancavelica, ale aj v regiónoch Ayacucho, Apurimac, Puno, Cusco, vo všetkých oblastiach, ktoré sa venujú chovu alpák,“ vyhlásil Cesar Villa Riveros, prezident Regionálnej federácie chovateľov lám.

Podľa údajov federácie je tento rok ohrozených až 25-tisíc kusov alpák.

Snímky z oblasti si môžete pozrieť nižšie. Upozorňujeme, že zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy a maloleté osoby.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.