Valášek: Ak Rusko označíme za teroristický štát, mení to pravidlá hry. Stať sa môžu tri veci

Valášek: Ak Rusko označíme za teroristický štát, mení to pravidlá hry. Stať sa môžu tri veci
Zdroj: TASR/AP

Od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu prešlo deväť mesiacov. Rusi v tejto fáze vojny intenzívne útočia na kľúčovú infraštruktúru. Milióny ľudí sú tak v dôsledku bombardovania bez elektriny či tepla a vody. Hrozí, že ich čaká mimoriadne krutá zima. Poslanec NR SR a bývalý veľvyslanec pre NATO Tomáš Valášek v rozhovore približuje aj to, prečo v tomto momente neprichádzajú mierové rokovania do úvahy.

V rozhovore sa dočítate aj:

  • Čo znamená označenia Ruska za teroristický štát
  • Či budú Ukrajinci opäť vo veľkom opúšťať svoje domovy
  • Ako dopadla mobilizácia Rusov
  • Aká je možnosť, že Ukrajina a Rusko budú rokovať o mieri

Ukrajinský prezident Zelenskyj označil ruské útoky na ukrajinskú infraštruktúru za zločiny proti ľudskosti. Súhlasíte s ním?

Nielen súhlasím, ale ja sám využijem svoju právomoc ako spravodajca politického výboru parlamentného zhromaždenia NATO. Navrhol som presne rovnaký text v nedávnom uznesení a pred pár dňami bol schválený. Už aj toto zhromaždenie tak považuje Rusko za teroristický štát.

Kroky, ktoré páchajú Rusi na energetickej štruktúre Ukrajiny, majú za cieľ jednu jedinú vec, a to spôsobiť ľudské utrpenie a humanitárnu krízu. Je to úplne totožné s terorom. Už nejde o vojenskú stratégiu, ale o čisté nahnanie hrôzy.

Čo presne znamená prijatie takéhoto uznesenia? Akú reakciu sveta môžeme očakávať v najbližšom období?

Chcem veriť, že takto budú konať nielen medzinárodné inštitúcie, či už je to parlamentné zhromaždenie Rady Európy, parlamentné zhromaždenie NATO, ale aj jednotné parlamenty štátov. Teší má, že Rusko označil za teroristický štát už aj Európsky parlament. Ak je raz Rusko aj národnými legislatívami takto označené, mení to pravidlá hry.

Ako?

Stanú sa v podstate tri veci. Po prvé sa trocha zmení vnímanie Ruska. Rezolúciami dávajú inštitúcie a štáty jasne najavo, že aj napriek tomu, že Vladimir Putin nosí obleky na mieru a drahé hodinky, je rovnaký ako tí, ktorí sa vyhadzujú do vzduchu pred americkými ambasádami opásaní výbušninami. Rozdiel je, že má viac dynamitu a pešiakov, ktorí sa idú roztrhať v jeho mene. Inak sú jeho metódy úplne rovnaké.

Po druhé, otvára to priestor ísť po peniazoch Ruskej federácie. V mnohých legislatívach, napríklad v tej americkej, platí, že pokiaľ je nejaký štát teroristický, sú mu zmrazené účty a všetky aktíva, ktoré má v danej krajine. To nie je nepodstatné. Rekonštrukciu Ukrajiny by malo vykonať Rusko, minimálne ju zaplatiť. Uznanie za teroristický štát teda otvára cestu k zmrazeniu ruských aktív, ktoré by na to mali použiť.

Po tretie, podľa niektorých legislatív sa môže začať aj súdne prenasledovanie Vladimira Putina a iných predstaviteľov ruského režimu. Podľa niektorých zákonov je totiž nemožné prenasledovať a stíhať ľudí, ktorí sú aktívne pri moci a hlavy štátov. No ak je uznaný ako šéf teroristickej skupiny, mení to situáciu. Presné pravidlá závisia od legislatívy daného štátu. V prípade mnohých sa táto možnosť otvára.

Prečítajte si tiež:

Akú silu majú sankcie západného sveta na Putinovu vojnu na Ukrajine?

Sankcie majú silu a materiálne spôsobujú Rusku problémy, pre ktoré sa mu na bojisku nedarí tak, ako chcú. To nie sú naše slová, sú to aj slová donedávna vysokopostaveného ruského diplomata, ktorý bol dvojkou pri misii OSN v New Yorku Borisa Bondareva. Pre Foreign Affairs jasne napísal, že Rusko je „Potemkinova dedina“. Už naše sankcie z roku 2014 spôsobili Rusku komplikácie pri zásobovaní a prezbrojovaní. Aj vďaka tomu dnes nemajú toľko prostriedkov na zlikvidovanie Ukrajiny, akoby mali bez sankcií.

Tí, ktorí na Slovensku hovoria o tom, že sankcie sú nanič, nech sa spamätajú. Samotní ruskí predstavitelia, ktorí našli odvahu a utiekli, hovoria pravdu o dianí v Rusku. Tvrdia, že sankcie pomohli oslabiť armádu. Vďaka tomu sú dnes nažive ľudia na Ukrajine, ktorí by boli ruskými vojakmi zavraždení.

Na Ukrajine sú pre Putinovo bombardovanie desiatky miliónov ľudí bez tepla, elektriny a vody. Trpia podobne, ako trpeli Hitlerom napadnuté krajiny počas druhej svetovej vojny. Ukrajina opakovane žiada rozhodnú reakciu sveta. V akej podobe môže prísť? Stále platí, že NATO vojensky zasiahnuť nechce.

Ukrajina požaduje jednu z dvoch vecí. Ideálne by chcela, aby sa nad krajinou uzatvoril vzdušný priestor pre ruské rakety, lietadlá a helikoptéry. Prakticky by to znamenalo, že by museli byť nasadené buď lietadlá alebo protiraketové a protilietadlové systémy členských štátov NATO priamo na území Ukrajiny proti ruským vojskám. Do toho NATO ísť nechce, pretože sa obáva, že by to Rusko vnímalo ako agresiu a mohlo by to spustiť tretiu svetovú vojnu. Tento postoj sa nemení.

No je tu niečo, čo sa v prospech Ukrajiny robiť dá. Vieme výrazne posilniť jej protiraketovú obranu, aby mala viac systémov ako Patrioty a podobne. Ruské bombardéry by tak nemali šancu páchať také škody ako páchajú. Dávam do pozornosti napríklad krok Poľska. Nemecko mu ponúklo americký Patriot, ktoré odmietlo a vyhlásilo, že ho majú posunúť na Ukrajinu. Poliaci pripomenuli, že nedávny incident na ich území je len nešťastná náhoda. Zdôrazňujú, že to bola tragická udalosť, pri ktorej prišli o život dvaja ľudia, no dianie na Ukrajine je oveľa vážnejšie. Je to odvážny krok a presne takýchto je potrebných viac.

Prečítajte si tiež:

O čom podľa vás svedčí zmena vojenskej taktiky Ruska? Prestali útočiť pozemným vojskom, ale sústreďujú sa len na bombardovanie raketami?

Rusi dostali na frak a boli prinútené opustiť všetky územia na sever od Kyjeva. V jednom štádiu vojny sa stiahli späť k východu a na juh územia. A tam, až na pár výnimiek, sa pokúšajú o útok a zaznamenávajú nejaké malé úspechy. No prakticky už tri mesiace je trend taký, že Rusko nemá sily, ani personál a materiál na to, aby dobyl viac územia. Rusko sa snaží zúfalo udržať pozície, ktoré má a ani to sa mu nedarí. Aktuálne útoky na ukrajinské ciele je potrebné vnímať ako čistú pomstu.

Ukrajinci opakujú, že ich nezlomí ani táto vážna situácia.

Asi ani Rusko si nesľubuje, že to zmení postoj Ukrajiny. Naši susedia sú len viac motivovaní, keď vidia, ako Rusko pácha zločiny proti ľudskosti a teroristické akty. Mimochodom, máme veľmi málo príkladov v histórii, keď takéto teroristické taktiky, teda vyvražďovanie celých dedín a likvidácia celého obyvateľstva, zlomili vôľu národa. Nefungovalo to ani na britskej strane, keď Luftwaffe robila roky a roky nálety na Londýn. Nefungovalo to ani na druhej strane, keď spojenci bombardovali civilné ciele v Nemecku. Bolo potrebné fyzicky dobyť Berlín.

Môžeme ale čakať, že Ukrajinci budú opúšťať krajinu pre zimu viac a migrácia zosilnie?

Samozrejme, môže to prísť. Presne o to Vladimirovi Putinovi ide. O to viac je na nás, aby sme posilnili protivzdušný systém Ukrajiny a pálenie ruských rakiet budú iba vyhodené peniaze.

Keď človek nemá ani elektrinu, ani vodu, nemá na výber. Otázka je, či bude utekať do zahraničia. Od začiatku vojny bolo presídlených v rámci územia Ukrajiny, vo veľkom neutiekli do Poľska ani na Slovensko. Prišli k rodine napríklad do chát mimo veľkých miest a tam žijú. Ak bývali v bytovke alebo v paneláku, kde bol odrezaný zdroj centrálneho tepla a elektrina, ale mali chatu, kde vedia kúriť drevom, presunú sa tam. 

Zdroj: TASR - Michal Svítok

Ako vyzerá v tomto období mobilizácia ruských obyvateľov na front?

Oficiálne sa skončila, lebo bola mimoriadne nepopulárna a do veľkej miery neúspešná. Veľa miestnych stredísk, ktoré mali odvádzať brancov, bolo vypálených, ľudia na ne zaútočili. Hlavne v oblastiach na východe, ktoré sú ďalej v Ázii. Odtiaľ bolo odvezených veľa mladých ľudí. Tieto republiky a etniká to vnímali správne ako čistý rasizmus zo strany ruskej vlády. Tá nechce, aby jej umierali bieli ľudia, tak vezmú ich.

Prichádzajú na front so zlou výzbrojou a minimálnym výcvikom. Ukazuje sa, že keď sa ich Rusi pokúšajú nasadzovať do útoku, väčšinou vydržia doslova len pár dní. V porovnaní so skúsenými ukrajinskými obranármi nemajú šancu. Posilnia schopnosť Ruska udržať si línie, ktoré už obsadili. Je trocha ľahšie brániť sa a strieľať zo samopalu, ako byť súčasťou sofistikovaného útoku. Pri obrane dobytých území už mobilizovaní Rusku pomôžu, no do dobytia ďalších území mu budú asi na nič.

Mierové rokovania prakticky zastali a sú v úplne slepej uličke. Čo by situáciu mohlo zmeniť?

Rusko púšťa malé signály, že by o mieri aj rokovalo. Samozrejme, robí to preto, lebo prehráva. Za každú cenu chce udržať územia, ktoré má. Vie, že vojenskou cestou si ich neudrží. Ukrajinci úplne pochopiteľne odkazujú Rusku, že záujem nemajú. Boli to ich ľudia, ktorí boli zabití, ich územia, ktoré boli neprávoplatne napadnuté. Mierové rokovania uspejú až vtedy, keď jedna strana jednoznačne zvíťazí alebo obe strany budú vidieť, že šanca na ďalší postup či pokrok vojenskou cestou nie je. V úvode vojny nemali žiadnu šancu a nemajú ju ani po deviatich mesiacoch.

Pozrite si aj reportáž o aktuálnom dianí na Ukrajine:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti